Budżet zadaniowy w Cieszynie?
Budżet zadaniowy to nic innego, jak metoda zarządzania finansami publicznymi. Chodzi głównie o to, by osiągnąć większą skuteczność, efektywność i przejrzystość wydawania środków publicznych. Inicjatywa uchwałodawcza złożona przez Klub Radnych Cieszyński Ruch Społeczny dotyczy wprowadzenia wspomnianego budżetu w ramach systemu finansowego Cieszyna oraz sposobu dostarczania i szczegółowości udostępnianych danych w okresie przejściowym do wprowadzenia budżetu zadaniowego.
Radni Klubu wskazują, iż wprowadzenie w Cieszynie budżetowania zadaniowego dostarczyłoby mieszkańcom czytelnej informacji na co, przeznaczane są środki budżetowe, co obecnie wymaga wiedzy ekonomicznej i księgowej.
Wspomniana inicjatywa uchwałodawcza dotyczy więc zmiany uchwały w sprawie trybu prac nad projektem uchwały budżetowej. Radni wskazali m.in. na wprowadzenie budżetu zadaniowego, jako podstawowego planu wydatków budżetowych, sporządzonego w układzie funkcji, zadań i podzadań. Z racji skomplikowania wdrożenia, jak również konieczności objęcia nią wszystkich jednostek miejskich proponuje się wprowadzenie budżetu zadaniowego od roku budżetowego 2017 – informują Radni Klubu. Do tego czasu proponują jednak zmianę w zakresie szczegółowości udostępnianych danych.
Wdrożenie rozwiązań przejściowych ma doprowadzić do sytuacji, w której radni miasta Cieszyna będą mogli w sposób skuteczny pracować nad dostarczanymi dokumentami. Wszystkie wymienione zmiany przyczynią się do budowania oszczędności w zakresie wydatków cieszyńskiego samorządu, co jest szczególnie ważne w obecnej trudnej sytuacji budżetowej – informuje Bartosz Tyrna, przewodniczący Klubu Radnych.
Burmistrz Miasta Cieszyna Ryszard Macura podkreśla, iż idea budżetu zadaniowego jest ogólnie popierana. Zwraca jednak uwagę na skalę tego zadania. Trzeba to zadanie obliczyć czasowo i finansowo. Jeżeli chcielibyśmy budżet zadaniowy wprowadzić bardzo szybko oznaczałoby to zatrudnienie dodatkowych urzędników, którzy pracowaliby nad tym zadaniem. Zastosowanie tego budżetu nie zwalnia nas bowiem z obowiązku prowadzenia budżetu tradycyjnego. Musimy więc obliczyć, na ile wprowadzenie tej metody zarządzania finansami publicznymi nie obciąży nas dodatkowo finansowo i nie zakłóci pewnych innych działań – podkreśla Burmistrz.
MSZ
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.