Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Budżet Goleszowa

Dochody w wysokości 32,8 miliona złotych, 33,7 miliona po stronie wydatków ? te dwie kwoty opisują budżet Goleszowa na rok 2015. Jakie są najważniejsze tegoroczne inwestycje w gminie? Zapytaliśmy o to wójta ? Krzysztofa Glajcara.

Różnica pomiędzy dochodami a wydatkami w wysokości niespełna miliona złotych ma zostać pokryta przychodami pochodzącymi z wolnych środków. Kredytów na pokrycie deficytu nie planujemy, bo ciągle spłacamy zadłużenie z poprzednich lat. Jest ono coraz mniejsze, z czego się cieszę – komentuje wójt Goleszowa Krzysztof Glajcar. Na wydatki majątkowe w tym roku w gminie przeznaczono kwotę w wysokości 3,3 miliona złotych.

Na remonty dróg w gminie przeznaczono pół miliona złotych. Jak zastrzega wójt, są to zarówno pieniądze na wiosenne remonty, jak i na poważniejsze modernizacje odcinków. Początkiem marca złożę radnym propozycje remontów do akceptacji. Potrzeb jest dużo, w pierwszej kolejności trzeba remontować odcinki najgorsze. Środki mamy ograniczone, a koszt remontów jest znaczny, dlatego wspólnie musimy podjąć decyzję o tym gdzie przeprowadzić remont – informuje wójt. Jednak w tym roku mieszkańcy raczej nie doczekają się budowy chodników przy drogach. Przy wąskich gminnych nie ma na nie miejsca. A powiat z zasady chodników przy swoich drogach nie buduje – kwituje wójt. W budżecie zapisano również 60 tysięcy na modernizację ulicy Kojkowickiej w Puńcowie.

Ponad 1,1 miliona złotych Goleszów chce przeznaczyć na cele związane z kanalizacją sanitarną i wodociągową. To między innymi budowa kanalizacji w Cisownicy do Pasiek – inwestycja o wartości 350 tysięcy złotych. W Goleszowie myśli się również o podłączeniu części gminy, do skoczowskiej oczyszczalni ścieków. Otrzymaliśmy właśnie taką propozycję ze skoczowskiej spółki. Będę przeprowadzał konsultacje w tej sprawie. Przy możliwości skorzystania ze środków zewnętrznych warto taką inwestycję zrealizować. - mówi Glajcar. Jak dodaje, chodzi nie tylko o graniczący ze Skoczowem Kisielów, ale również o inne części gminy Goleszów. Zdaniem wójta, pomimo że gmina posiada już zezwolenie na budowę własnej oczyszczalni ścieków - to tę inwestycję trzeba jeszcze przeanalizować. Warto zamiast oczyszczalni wybudować przepompownię, jest to rozwiązanie o wiele tańsze. - ocenia wójt. Obecnie ścieki z gminy trafiają, bądź do przydomowych oczyszczalni, bądź do oczyszczalni w Cieszynie. Tam płyną nieczystości z Puńcowa. Część odpadów trafia również do oczyszczalni w Cisowinicy.

Z budżetu gminy blisko 800 tysięcy zł. trafi na ulicę Żniwną w Goleszowie i Dworską w Bażanowicach, tam wybudowany zostanie wodociąg. Wykonawca jest już wyłoniony, niebawem ma pojawić się na placu budowy. Inwestycja ma zostać ukończona do końca czerwca.

Od ubiegłorocznej jesieni trwają prace modernizacyjne przy gminnej świetlicy w Lesznej Górnej. Powstaje tam Transgraniczne Centrum Szkolenia Strażaków. Inwestycja o wartości 900 tys zł. w części zostanie sfinansowana ze środków transgranicznych, w partnerstwie z gminą Bystrzyca. Z centrum będą korzystali strażacy, jednak jego pomieszczenia będą również dostępne dla mieszkańców, jako sala spotkań.

W tym roku w gminnym budżecie zaplanowano sfinansowanie gruntownego remontu instalacji elektrycznej w szkole w Dzięgielowie. Zgodnie z zaleceniami Sanepidu, w niektórych salach konieczna okazała się wymiana tynków. Przy okazji tych prac kompleksowo zostanie również wymieniona sieć elektryczna. Zamontowane również zostaną linie monitoringu. Wymieniona będzie także instalacja hydrantowa. - informuje Krzysztof Glajcar. Na inwestycję zagwarantowano w budżecie 300 tys. złotych.

W ubiegłym roku doposażyliśmy nieco plac zabaw przy przedszkolu, w tym roku chciałbym zmodernizować ogólnodostępny plac za ośrodkiem kultury. - deklaruje wójt. Ziemia na placu ma zostać przykryta miękkim podłożem.

Jan Bacza

źródło: ox.pl
dodał: JB

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: