Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Budujesz dom? No to uważaj. . .

Budujesz  dom? Uważaj. W powiecie cieszyńskim policja odnotowuje coraz więcej kradzieży na budowach.


Specjalistyczne narzędzia, materiały budowlane to z miejsc budowy ginie najczęściej. Na kradzież narażone są okna, szczególnie tuż po zamontowaniu, a także grzejniki, kotły i armatura instalacyjna. Złodzieje kradną też drzwi garażowe oraz napędy do bram wjazdowych. Zdarzają się także kradzieże świeżo posadzonych roślin i krzewów ozdobnych. Złodzieje nie gardzą nawet drobnymi przedmiotami.


- Na początku maja w Pogórzu z terenu budowy, nieznani sprawcy skradli agregat prądotwórczy, okna dachowe, blachę miedzianą i drzewka ozdobne, na szkodę obywatela Austrii. Natomiast pod koniec kwietnia w Pierśćcu, nieznani sprawcy po zerwaniu kłódki zabezpieczającej drzwi, przedostali się do wewnątrz i dokonali kradzieży metalowego dyszla, maszyny tynkarskiej, klamek okiennych oraz drzwi antywłamaniowych – opowiada mł.asp. Rafał Domagała, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Cieszynie. Kilka podobnych przypadków odnotowano w Pruchnej i w Bąkowie.

Złodzieje działali w podobny sposób, wyłamując kłódki lub zamki w drzwiach. - Łupem złodziei padły m. in. betoniarka, piła łańcuchowa, szlifierka i inne narzędzia budowlane. We wszystkich przypadkach straty wyniosły po kilka tysięcy. W znacznej większości obiekty, do których włamali się złodzieje, były usytuowane w dużej odległości od pozostałych zabudowań – dodaje rzecznik cieszyńskiej policji. Policjanci apelują o ostrożność i właściwe zabezpieczenie domów, budynków będących w trakcie budowy.


- W takich sytuacjach skuteczna może okazać się pomoc ze strony sąsiada lub innych zaufanych osób, które pod nieobecność właściciela zwrócą uwagę na osoby przebywające w rejonie tej posesji, a których zachowanie może się wydać podejrzane. Czujny sąsiad lub inne zaufane nam osoby mogą uchronić nas od skutków takich kradzieży – dodaje mł.asp. Rafał Domagała.


Aby uchronić się przed kradzieżą, trzeba zadbać o odpowiednie zabezpieczenie budowy. Najlepiej ogrodzić plac budowy – stanowi to przeszkodę dla włamywaczy, warto też przechowywać narzędzia i sprzęt budowlany najlepiej w innym miejscu, niż teren budowy. Jeżeli nie mamy takiej możliwości, pomieszczenie, w którym przechowujemy sprzęt należy dobrze zabezpieczyć – dobry zamek w drzwiach, lampy zewnętrzne z czujnikiem na ruch. Można też rozważyć możliwość zainstalowania systemu alarmowego. Najlepiej też kupować materiały budowlane na bieżąco, nie są wówczas składowane i nie stanowią okazji do łupu dla złodzieja. Osoby, które pozostawiają dom bez nadzoru w czasie prac wykończeniowych sporo ryzykują. Lepiej więc dobrze budowę zabezpieczyć, niż liczyć straty spowodowane włamaniem...


KOD
 

źródło: ox.pl
dodał: DK

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: