Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Budowa tężni w Cieszynie w najbliższym czasie niemożliwa

Tężnie solankowe są gratką dla turystów i mieszkańców, którzy mogą dzięki inhalacjom dostarczyć wiele niezbędnych mikroelementów do organizmu, a także wspomagać leczenie niektórych schorzeń. Końcem 2019 roku pojawił się pomysł, by tężnia solankowa powstała w Cieszynie. Niestety, koszt przedsięwzięcia jest na tyle wysoki, że radni zdecydowali się zrezygnować z realizacji zadania w najbliższym czasie.

Tężnie solankowe to konstrukcje, które wytwarzają specyficzny mikroklimat. Obiekty tego typu istnieją w wielu miejscowościach, również na Śląsku Cieszyńskim (przykładem może być chociażby tężnia usytuowana w centrum Dębowca). Końcem 2019 roku pojawił się pomysł, aby tężnię solankową zbudować w Cieszynie. Wystosowano w tym celu petycję, pod którą podpisali się zainteresowani mieszkańcy miasta. W jej treści znaleźć można szereg argumentów, takich jak niwelowanie skutków smogu, poprawa zdrowia mieszkańców i działanie profilaktyczne. Jak podkreślali mieszkańcy, tężnie nie tylko poprawiają stan zdrowia, ale również w naturalny sposób budują strefę rekreacji i relaksu oraz stanowią ogólnodostępną atrakcję turystyczną.

- Wnioskujemy o budowę tężni solankowej w Cieszynie. W tym celu występujemy do Rady Miejskiej Cieszyna o ujęcia zadania: budowa tężni solankowej w wykazie przedsięwzięć do Wieloletniej Prognozy Finansowej na lata 2019-2031 i zaplanowanie środków na projekt tężni i realizację zadania. Budowa tężni solankowej jest rozwiązaniem pożądanym i oczekiwanym przez nas, mieszkańców miasta. Chcemy tężni w Cieszynie, bo ta ze względu na niwelowanie niekorzystnego skutku smogi, doskonale wpisuje się w podstawowe potrzeby mieszkańców, profilaktykę zdrowotną oraz szeroko pojętą politykę społeczną miasta. Nie chcemy dla korzystania z dobrodziejstwa, jakie niesie terapie wziewna podróżować do Dębowca, Jaworza, czy Jastrzębia – wyjaśniają mieszkańcy Cieszyna, którzy podpisali się pod petycją.

Jak się okazuje, aktualnie budowa tężni solankowej przerasta możliwości finansowe miasta. Radni pochylili się nad problemem i uchwałą z dnia 30 stycznia 2020 roku, zdecydowali że nie umieszczą zadania „budowy tężni solankowej” w wykazie przedsięwzięć do wieloletniej prognozy finansowej – uzasadniając decyzję, wskazują, iż budowa zaproponowanej w petycji tężni solankowej o koszcie około 2,5 miliona zł jest wyjątkowo kosztownym zadaniem, a należy dodatkowo brać pod uwagę bieżące koszty jej utrzymania. Budowa tężni solankowej nie jest ujęta w Strategii Rozwoju Miasta Cieszyna, a realizacja tak dużej inwestycji winna wynikać z przyjętych przez samorząd cieszyński planów rozwojowych. Z powyższych względów Rada Miejska Cieszyna pozostawiła do oceny i rozpatrzenia kwestię budowy w Cieszynie tężni solankowej na etapie opracowywania w 2020 roku Strategii Rozwoju Miasta Cieszyna na lata następne – wyjaśnia w odpowiedzi Remigiusz Jankowski, Przewodniczący Rady Miejskiej Cieszyna.

 

źródło: ox.pl
dodał: JŚ

Komentarze

1
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2020-02-18 17:55:43
M53: Ale se wymyślili mieszkańcy Cieszyna, jakąś tężnię chcą. Fanaberie jakieś. Nie wiedzą, że teraz trzeba postawić czerwony tramwaj nad Olzą? Że trzeba wbudować jedną szynę na Głębokiej? Zresztą, jak chcą inhalacje, to nie siądą sobie w tramwaju i powdychają oparów z Olzy. Takie dwa w jednym i kultura i zdrowie.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: