Budowa domu lub remont kapitalny będą droższe
Po raz ostatni warunki techniczne były aktualizowane w 2017 roku. Od stycznia zmienią się po raz kolejny. Wszystko po to, by budynki były bardziej efektywne energetycznie. Jak podaje branżowy portal, w przyszłym roku współczynnik przewodzenia ciepła/przenikalności cieplnej (U) może osiągnąć maksymalną wartość 0,2 W/m²K w przypadku ścian zewnętrznych, 0,9 W/m²K dla zwykłych okien i drzwi balkonowych oraz 1,1 W/m²K dla okien dachowych. Trzeba więc będzie używać lepszych materiałów budowlanych, ale również lepszej jakościowo stolarki okiennej. A to oczywiście oznacza, że trzeba będzie zapłacić znacznie więcej niż do tej pory.
- To koszty wyższe średnio o kilka-kilkanaście tysięcy złotych i to w przypadku bardzo średniego produktu - mówi Konrad Płochocki, dyrektor generalny Polskiego Związku Firm Deweloperskich. Jak dodaje ekspert, wszystko będzie zależało od poziomu przeszklenia w domu lub mieszkaniu. - Im większe okna, tym podwyżki bardziej dotkliwe - tłumaczy.
Płochocki podkreśla jednocześnie, że zarówno PZFD, jak i branża okienna oraz budowlana w pełni popiera cel oszczędności cieplnej. - Problem w tym, że robimy to nieefektywnie - zwraca uwagę. - Rząd narzuca maksymalną wartość współczynnika przenikalności cieplnej okien, ścian czy stropów, zamiast powiedzieć budynek ma zużywać nie więcej niż X na metr kwadratowy – przecież to się liczy dla mieszkańców, nie to, w jaki sposób się tę oszczędność udało osiągnąć - mówi Płochocki.
Różnica w cenie okien w zależności od współczynnika jest znaczna. Okna ze współczynnikiem 1,3 kosztują od ok. 400 do 950 złotych, a cena tych ze współczynnikiem 1,1 zaczyna się od 950 złotych za sztukę. Tak samo sytuacja wyglądać będzie ze stolarką okien dachowych oraz materiałów budowlanych w których ważnym jest współczynnik przenikania ciepła.
Nowe przepisy będą obowiązywać od początku 2021 roku. Przy czym wszystkie wnioski o pozwolenia na budowę, które do 30 grudnia zostaną złożone w Powiatowym wydziale architektury będą jeszcze weryfikowane na podstawie dotychczasowych warunków technicznych.
AK, mat. Pras.
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
