Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Brzegi połączone. Co dalej?

Po dwóch latach prac, oficjalne otwarto zmodernizowany park Adama Sikory w Czeskim Cieszynie. Miejsce to zyskało nowe oblicze. Przede wszystkim wybudowano kładkę, która połączyła oba brzegi Olzy. Służy ona rowerzystom, rolkarzom oraz pieszym. Pozwala też na lepsze i szybsze komunikowanie się mieszkańców obu miast.
"Ogród dwóch brzegów - 2012" - o tym projekcie rozmawiano w Czeskim Cieszynie, podsumowując jednocześnie współpracę transgraniczną. Spotkanie było okazją także do odsłonięcia tablic pamiątkowych SportMost i SportPark. Ogród dwóch brzegów, ale można rzec - jednego miasta. Dopełnieniem projektu było otwarcie w czerwcu kładki nad Olzą.
 
W liczącym 100 lat Parku Sikory odnowiono także ścieżki spacerowe, zbudowano nową altanę, nowe boisko i plac zabaw dla dzieci. Również znajdująca się tam stuletnia makieta Wieży Piastowskiej zyskała nowy wygląd, wyremontowano także zalew kajakowy z pomostem. Prace w dużej części sfinansowano ze środków unijnych.
 
Najważniejszym elementem była kładka, dlatego, że umożliwia ona mieszkańcom obu części Olzy odwiedzać drugą część miasta, która w ostatnich latach była zapomniana - uważa Vit Slovaczek starosta Czeskiego Cieszyna. Ta część Cieszyna zmieniła się w centrum sportowo rekreacyjne. Polacy mają camping Olza, my mamy Park Sikory - cieszy się starosta. Jednak trudno się licytować, bo z atrakcji bez przeszkód można korzystać i po jednej, jak i po drugiej stronie Olzy.
 
 
Ale to nie jedyne prace jakie w ostatnich latach działy się po czeskiej stronie miasta. W latach 2008-2010 realizowany był projekt „Revitalpark” zakładał on rewaloryzację parku Alei Masaryka, wybudowanie nadbrzeża Avion - to mur oporowy na lewym brzegu Olzy. A także budowa wielofunkcyjnego budynku - dawnej kawiarni Avion.
 
Po stronie polskiej w tym czasie przeprowadzono rewaloryzację Góry Zamkowej i podzamcza. Wykonano również modernizację chodników i oświetlenia ul. Zamkowej. Jak ocenia Bogdan Ficek, były burmistrz Cieszyna, za którego kadencji te projekty ruszały, realizacja całości projektu jest gotowa w 60 procentach.
Po stronie czeskiej i polskiej jest determinacja, burmistrzowie dobrze się dogadują. Życzę im powodzenia i wytrwałości. Myślę że to zrealizują do końca -
mówi Ficek. Wspomina jednocześnie pionierskie czasy składania wspólnych projektów przedakcesyjnych. Każdy miał swoje zdanie i chciał nieco przeciągnąć na własną stronę. W tych rozmowach ważną rolę odegrał Václav Laštůvka - mówi były burmistrz.
 
 
 
 
Kładka - ta inwestycja dla miasta była wręcz konieczna - przekonuje Mieczysław Szczurek burmistrz Cieszyna. I wylicza dalej - oprócz campingu mamy odnowiony zalew kajakowy z nowymi rowerami wodnymi. Boiska do uprawiania kilku rodzajów sportu, duży parking, ścieżkę pieszo - rowerową.
 
Jakie inwestycje czekają jeszcze obie gminy? Mieczysław Szczurek nie chce za daleko wybiegać w przyszłość i asekuracyjnie odpowiada - czas pokaże.
 
 
 
 
Ale na pewno pozostały do zagospodarowania jeszcze brzegi Olzy pomiędzy mostami Wolności i Przyjaźni. Czeska strona, jak czytamy w materiałach przygotowanych z okazji konferencji, planuje m.in. rewitalizację małej architektury, budowę nowego placu zabaw oraz zadbanie o okalającą brzeg zieleń. Ławeczki, oświetlenie, ścieżki dla rowerów czy rolkarzy - to wszystko musi być spójne po jednej i drugiej stronie - dodaje Vit Slovaczek.
 
A po polskiej stronie? Przede wszystkim rewitalizacja Wenecji wzdłuż kanału Młynówki oraz przebudowa jego samego. Budowa mostków na kanale, placu zabaw i schodów łączących ul. Przykopa z Aleją Jana Łyska. A także budowa parkingów przy Al. Łyska i Młyńska Brama.
 
Jan Bacza
źródło: OX.PL/mat.prasowe
dodał: JB

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: