Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Boże Ciało trzy dni później?

Po dożynkach, Niedzieli Palmowej czy święceniu wielkanocnych potraw w Stonawie reaktywowany będzie inny katolicki obrządek- święto Bożego Ciała.

W tym roku Boże Ciało przypada na czwartek, 4 czerwca, ale w Czechach nie jest to – w przeciwieństwie do Polski – wolny od pracy dzień. Dlatego górnicza osada będzie świętowała trzy dni później. – Nawiązujemy do półwiekowej tradycji. Jeszcze w latach 60. ubiegłego wieku chodziły procesje po wsi i dziewczęta w odświętnych ubraniach rzucały pod nogi idących w procesji kwiaty – wspomina z czasów swojego dzieciństwa wójt Stonawy, Andrzej Feber.

W tym roku obchody Bożego Ciała przebiegną w ramach odbiegających od tradycyjnej mszy, która odbędzie się na parkingu przy Kościele św. Marii Magdaleny o 10:15. Nowy polny ołtarz zostanie umieszczony przy kaplicy św. Huberta, gdzie straż pełnić będą myśliwi, górnicy i strażacy. Parafię stonowską odwiedzą również czescy i polscy zmotoryzowani.

Nie zabraknie muzyki i drobnego poczęstunku z farmy Kocha, który jest wiernym sponsorem stonawskich ludowych festynów: - Popieramy wszystkie znaczące inicjatywy naszej społeczności, nie ważne czy chodzi o sport, kulturę czy imprezy religijne. Co więcej te akcje są bardzo popularne, mieszkańcy mają okazję spędzić czas razem, co wzmacnia poczucie wspólnoty we wsi – wyjaśnia wójt Andrzej Feber.

vdka/mat.pras.

źródło: OX.PL/mat.pras.
dodał: NG

Komentarze

2
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2015-06-03 14:36:19
blueproject2050: Jak co roku zginie dziesiątki niewinnych brzózek.<br />zostaną przy każdym \&quot;ołtarzu\&quot; rozszarpane do samej kory przez wściekły tłum kobiet w podeszłym wieku.<br />Te najbardziej schorowane dostaną w tym dniu dzikiego, niszczycielskiego szału..<br /><br />Oj, czasem chciałabym być księdzem i kierować umysłami tej szalonej masy ludzi.
2015-06-04 09:46:26
Karmelek: I do tego nie przyjdzie im na myśl, że to pogański zwyczaj...
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: