Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Dobre starty młodych skoczków z Wisły

W sobotę, 30 maja na obiektach HS-44 i HS-77 w Szczyrku Skalitem odbył się Memoriał Tadeusza Pawlusiaka, zawody z cyklu ''Nadzieje Beskidzkie'' z okazji Dnia Dziecka w skokach narciarskich. Sporo zwycięstw i wysokich lokat zanotowali skoczkowie z Wisły.

Memoriał Tadeusza Pawlusiaka został rozegrany na dwóch obiektach: HS-44 i HS-77 w sześciu kategoriach - Junior E (2004 i młodsi), Junior D (2002 i 2003), Junior C (2002 i 2000), Młodziczki (2002 i młodsze), Juniorki (2001 i starsze) oraz Open (1999 i starsi). Zawodników i zawodniczki powitała i pożegnała piękna, słoneczna pogoda, ale w trakcie konkursu nie obyło się bez opadów deszczu, który przyniosły szybko przesuwające się nad Szczyrkiem chmury. Zawody na HS-77 utrudniał nieco także wiatr.

W konkursie Open oglądać można było wiele bardzo dalekich skoków. - Po pierwszej serii prowadził Przemysław Kantyka (LKS Klimczok Bystra), uzyskując aż 80 metrów i nieznacznie wyprzedzając Tomasza Byrta z Wiślańskiego Stowarzyszenia Sportowego (79,5 metra) oraz Krzysztofa Leję (AZS Zakopane), który wylądował na 77,5 metrze. W drugiej serii skoki były już nieco mniej odległe z powodu krótszego najazdu oraz zmieniających się warunków atmosferycznych (co chwilę padało, czasem dość mocno). Najlepiej poradził sobie Leja, dotykając nartami zeskoku na 73,5 metrze. Nieco słabiej w drugiej serii wypadł Kantyka, któremu 69 metrów pozwoliło mu na zajęcie drugiego miejsca ze stratą 10,9 punktów do Lei. Skład podium uzupełnił bardzo równo skaczący dziś Dawid Jarząbek (TS Wisła Zakopane) - 73 i 72 metry. Zawodnik ten rozpoczął treningi na skoczni dopiero wczoraj, ponieważ tuż po zakończeniu sezonu zimowego złamał rękę. Tuż za podium wypadł Byrt (czwarte miejsce), piąty był Adam Ruda z Zagórskiego TS Zakucie, a szósta lokata to wynik Artura Kukuły (Wiślańskie Stowarzyszenie Sportowe). Dla trzech najlepszych skoczków organizatorzy przygotowali nagrody finansowe oraz puchary i medale, a dodatkowo (również finansowo) wyróżniono autora najdłuższego skoku dnia - był to Przemysław Kantyka (80 metrów) – relacjonuje Alicja Kosman z PZN.

W Kategorii Junior C triumfował Tomasz Pilch (Wiślańskie Stowarzyszenie Sportowe), skacząc na odległość 72 i 75 metrów. - Drugie miejsce ze stratą 13,3 punktu zajął Czech Sebastian Kellermann (70,5 i 70 m), a trzeci był Łukasz Stawowy z PKS Olimpijczyk Gilowice (65 i 70 m). Na czwartej pozycji znalazł się Piotr Kudzia (69 i 70,5 m), który stracił miejsce na podium z powodu upadku podczas pierwszego skoku – podaje Alicja Kosman.

W kategoriach Junior D o krok od podium był Arkadiusz Jojko z Wiślańskiego Stowarzyszenia Sportowego, a w kategorii E na czwartym miejscu podobnie uplasował się jego kolega Wiktor Szozda.

Wśród Juniorek nie odpuszcza Kinga Rajda (SS-R LZS Sokół Szczyrk), która lądowała na 58,5 oraz 65,5 metrze i spokojnie pokonała starszą koleżankę z kadry - Magdalenę Pałasz z UKS Sołtysianie Stare Bystre (57,5 i 63 m) o 10,7 punktu, a trzecie miejsce zajęła Czeszka Michaela Rajnachova (57 i 57,5 m). Reprezentująca Wiślańskie Stowarzyszenie Sportowe Marcelina Herzyk była piąta.

Kategorię Młodziczki wygrała Paulina Cieślar (Wiślańskie Stowarzyszenie Sportowe), uzyskując 38 i 33,5 metra. Druga była Sabina Król z AZS Zakopane (33,5 i 32 m), a trzecia Róża Pawlikowska z AZS Zakopane (32,5 i 31,5 m).

Tadeusz Pawlusiak (1946-2011) był polskim skoczkiem narciarskim, dwukrotnym olimpijczykiem (Sapporo 1972 i Innsbruck 1976), uczestnikiem mistrzostw świata (Szczyrbskie Pleso 1970 i Falun 1974), dwukrotnym mistrzem i sześciokrotnym wicemistrzem Polski, rekordzistą Wielkiej Krokwi. W Turnieju Czterech Skoczni zajął wysokie, siódme miejsce w sezonie 1969/70. Urodził się i zmarł w Wilkowicach, w czasie swojej kariery był związany w klubami LKS Wilkowice, LKS Bystra i BBTS Włókniarz Bielsko-Biała.

mat.pras./red.

źródło: OX.PL/PZN
dodał: NG

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: