Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Bohater spocznie w Cieszynie

Z Anglii do Cieszyna wracają szczątki doczesne płk Gwido Langera oficera 4 Pułku Strzelców Podhalańskich - Cieszyniaka, szefa zespołu Polskich kryptologów, którzy złamali kod niemieckiej Enigmy.

Uroczystości rozpoczną się w dniu 10 grudnia  (piątek) o godz.11.00 mszą św. w kościele sióstr Elżbietanek w Cieszynie. Następnie kondukt przejdzie na cmentarz komunalny. Uroczystości będą miały charakter wojskowy z udziałem wielu osobistości i delegacji.  

- plk. Gwido Langer (02.IX.1894r.-30.III.1948r.) urodzony w Żylinie na Zaolziu zamieszkał wraz z rodziną w Cieszynie. Oficer 4 Pułku Strzelców Podhalańskich. Zostaje powołany na stanowisko szefa sztabu 1. Dywizji Piechoty Legionów. Od 1930r. Szef Biura szyfrów Wojska Polskiego. Już przed wojną, (pierwsze szyfry czytane w 1932r.) ze sztabem ludzi, w którym znajdowali się najwybitniejsi polscy matematycy i kryptolodzy (tacy jak: Marian Rejewski, Jerzy Różycki i Henryk Zygalski), złamał szyfr niemieckiej maszyny szyfrującej Enigma. W 14 lipca 1939r. rozpoczyna współpracę z aliantami, przekazując im swoje dotychczasowe odkrycia dotyczące Enigmy. We wrześniu 1939r. ewakuowany do Rumuni razem ze sztabem WP. Współpracował również z Anglikami. W 1943r. został aresztowany przez wojska niemieckie i do maja 1945r.przebywał w niewoli. Wielokrotnie przesłuchiwany nie ujawnił faktu złamania szyfrów Enigmy. Po wyzwoleniu wyjechał do Londynu, gdzie w 1947r. został zdemobilizowany. Zmarł przedwcześnie, mógł zostać otruty. Pochowany w szkockim Perth – czytamy na stronie Sekcji Miłośników Militariów 4 Pułk Strzelców Podhalańskich.

źródło: ox.pl
dodał: BSK

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: