Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Komin z Celmy - za mocno dymi?

Mieszkańcom czeskiego Cieszyna przeszkadza komin Celmy. Do Urzędu Miejskiego w Czeskim Cieszynie wpłynęły skargi na dym wydobywający się z komina. Żądają od władz miasta działania.

Czesi znani są z tego, że wszystkie niebezpiecznie ekologicznie inwestycje lokalizują wzdłuż granic. Wielokrotnie pisaliśmy o planowanej budowie spalarni w Karwinie i to kilka kilometrów od naszej granicy. Nasi sąsiedzi znad Olzy są bardzo zdziwieni, że nasi mieszkańcy oraz władze protestują. Jak ognia tez boją się postępowania transgranicznego przewidzianego prawem Unii Europejskiej.

W takim wypadku dziwić może fakt, że Czesi protestują przeciwko kominowi, który należy do Zakładów Maszyn Elektrycznych Celma. Jak poinformował czeski Denik, do Urzędu Miejskiego w Czeskim Cieszynie już dwukrotnie wpłynęły skargi na dym wydobywający się z „polskiego” komina, który stoi tuż przy granicy. – Nie mogą państwo zaprotestować przeciwko zanieczyszczaniu powietrza przez firmę Celma? Macie przecież z Cieszynem dobre stosunki a także i w Polsce istnieją przepisy dotyczące ochrony środowiska – pisze w jednej ze skarg mieszkaniec Czeskiego Cieszyna.
Skargę na Celmę mieszkańcy czeskiej części Cieszyna złożyli już rok temu. Ze względu jednak na to, że chodzi o firmę w innym kraju, czeskie urzędy nie mogły działać bezpośrednio.

Jak mówi czeskiemu Denikowi Irena Kostelencová z czesko-cieszyńskiego urzędu – Już w zeszłym roku pisaliśmy do polskich urzędów. Obecnie, znów wysłaliśmy nasze uwagi i zarzuty dotyczące degradacji środowiska do Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska - Delegatura w Bielsku-Białej oraz do Starostwa Powiatowego w Cieszynie. Zainteresowane strony poinformujemy co dalej, jak tylko otrzymamy odpowiedź z tych placówek.

[PL]


 

źródło: ox.pl
dodał: CR

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: