Bliżej ciepłych źródeł
Oferta firmy z Warszawy opiewa na 17,78 mln zł, a z Piły na 19,57 mln zł. Obie propozycje będą teraz szczegółowo analizowane. Samorząd na wykonanie odwiertu ma znaczną część pieniędzy – 15 mln złotych. Pieniądze pozyskały władze Jasienicy z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
W ubiegłym roku zakładano, że fundusze w całości pokryją wykonanie odwiertu. Z ofert jakie wpłynęły wynika, że trzeba będzie dołożyć kilka milionów złotych. Janusz Pierzyna, wójt Jasienicy podkreśla regularnie, że realizacja tego zadania, które w efekcie pozwoli na stworzenie w Grodźcu kompleksu o charakterze turystycznym, rehabilitacyjnym i rekreacyjnym, przyczyni się do podniesienia warunków rozwoju Jasienicy.
Firma, z którą ostatecznie zawarta zostanie umowa, będzie miała za zadanie wykonać otwór poszukiwawczo-rozpoznawczy wód termalnych o głębokości blisko 2 km. Do jej zadań będzie należeć również opracowanie dokumentacji hydrogeologicznej. Komplet badań i analiz pozwoli gminie rozpocząć starania o zatwierdzenie zasobów wód termalnych i umożliwi wystąpienie o koncesję na ich eksploatację. Na terenie Grodźca może znajdować się złoże wód geotermalnych o największym potencjale wykorzystania gospodarczego. Jego temperatura może wynosić między 70 i 90 st. C.
Pomysł Jasienickiego Kurortu Zamkowego powstał w 2017 r. i został wpisany do rządowego przedsięwzięcia Narodowej Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju jako program Beskidzkiego Centrum Narciarstwa. Sercem kurortu ma się stać zamek w Grodźcu. Należy on obecnie do lokalnego przedsiębiorcy, który go odrestaurował.
(ach)
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.