Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Bizoń o krok od 'Gimpla'

Andrzej Bizoń, zastępca dyrektora Polskiej Szkoły Podstawowej w Karwinie-Frysztacie, będzie najprawdopodobniej nowym dyrektorem Gimnazjum Polskiego w Czeskim Cieszynie. - Komisja powołana przez Urząd Wojewódzki, który jest organem założycielskim szkoły, poleciła jego kandydaturę Zarządowi Województwa - poinformował nas Tadeusz Wantuła, wiceprezes Kongresu Polaków.

- Andrzej Bizoń najlepiej spełniał kryteria i dlatego go poleciliśmy. Wierzę, że zostanie zaakceptowany przez zarząd, do którego należy ostateczna decyzja. Zarząd spotka się mniej więcej za dwa tygodnie - powiedziała „Głosowi Ludu" wicehetman Věra Palková.
Siedmioosobowa komisja przesłuchała  dwoje kandydatów. W jej skład weszli przedstawiciele województwa, Czeskiej Inspekcji Szkolnej, Rady Szkoły, grona pedagogicznego Gimnazjum, placówek oświatowych. Głos doradczy mieli Tadeusz Wantuła, wiceprezes Kongresu Polaków, Stanisław Folwarczny, wiceburmistrz Czeskiego Cieszyna oraz psycholog. - Skład komisji nie może być przypadkowy, dokładnie określają go przepisy resortu oświaty - podkreśliła Palková. Dodała, że nie może ujawnić danych na temat przebiegu głosowania (miało charakter tajny), ani też danych dotyczących pozostałych kandydatów.
- Cieszę się z tej decyzji, to dla mnie duże wyzwanie - powiedział „Głosowi Ludu" Bizoń. Andrzej Bizoń skończył studia na Fakultecie Pedagogicznym w Ostrawie. Z wykształcenia jest nauczycielem geografii i wychowania fizycznego. Jego pierwszą placówką była filia Gimnazjum Polskiego w Orłowej, przeniesionego później do Karwiny. W latach 1996-2000 jako zastępca dyrektora Gimnazjum szefował klasom karwińskim. W 2000 roku podjął pracę w sektorze prywatnym, do oświaty wrócił dwa lata temu. Pracuje w PSP w Karwinie, gdzie jest obecnie zastępcą dyrektora. O ile kandydatura Bizonia zostanie zatwierdzona, 43-letni pedagog zastąpi na stanowisku dyrektora Gimnazjum Krystynę Herman, która jesienią ub. roku zrezygnowała z funkcji. Nowy dyrektor powinien rozpocząć pracę w Gimnazjum prawdopodobnie w lipcu.
- Objęcie stanowiska przez Andrzeja Bizonia jest pewne na 95 procent. Do tej pory w większości przypadków zarząd aprobował kandydaturę na dyrektora przedstawioną przez komisję. Z ostatecznym werdyktem wstrzymajmy się jeszcze kilkanaście dni - usłyszeliśmy od jednego z członków komisji.

Głos Ludu - Gazeta Polaków w Republice Czeskiej

źródło: Głos Ludu
dodał: CR

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: