Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Biegli, by wesprzeć

Biegli po to, żeby popularyzować wiedzę i wyrazić wsparcie na rzecz polskiej transplantologii. 10 września w Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie pod hasłem „Żywe dawstwo to dowód miłości” odbył się 21. Bieg po Nowe Życie.

Na starcie 21. Biegu po Nowe Życie stanęło 90 sztafet. W marszu wsparcia polskiej transplantologii obok osób po przeszczepieniu z całej Polski wystartowały także sławy polskiej medycyny transplantacyjnej, znane osoby ze świata filmu, muzyki, teatru, sportu i mediów, a także przedstawiciele partnerów inicjatywy.

W porównaniu z innymi krajami mamy jeszcze wiele do zrobienia w kwestii tzw. żywego dawstwa. W Polsce rocznie wykonuje się od 900 do 1100 przeszczepień nerek, 40 do 60 to przeszczepienia od dawców żywych, więc to zaledwie 5 proc. W krajach skandynawskich  czy w Holandii odsetek ten wynosi 50 proc. - Podarowanie narządu bliskiej osobie to dowód miłości - przekonywali lekarze. W Polsce od żywych dawców przeszczepia się nie tylko nerki, ale też np. fragmenty wątroby, na razie takie zabiegi są wykonywane tylko w przypadku, gdy biorcą jest dziecko. Profesor Michał Grąt, który od 1 października będzie kierował Kliniką Chirurgii Ogólnej, Transplantacyjnej i Wątroby Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego mówił w czasie piątkowego spotkania, że lekarze w tej placówce przygotowują się do przeszczepienia fragmentów wątroby od żywych dawców osobom dorosłym. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, pierwsze takie zabiegi odbędą się już w przyszłym roku - informował Grąt.

W 21. Biegu po Nowe Życie wzięli udział zarówno żyjący dawcy, jak i osoby, które otrzymały od nich narządy. 22-letni Piotr Motyka dostał najpierw, jako dziecko, fragment wątroby od swojego taty, a potem, po siedmiu latach, od mamy. Piotrek studiuje, jeździ na nartach, korzysta  z życia. 

Łukasz Ilski w kwietniu otrzymał nerkę od swojej siostry, Joanny Nierody. - Odziedziczyłem chorobę po moim tacie. Gdy lekarze stwierdzili, że konieczne będzie leczenie nerkozastępcze, moja siostra zaoferowała, że odda mi swoją nerkę. Cztery dni po operacji poziom kreatyniny w moim organizmie spadł do normy. Gdy doszedłem do siebie po zabiegu przypomniałem sobie, jak to jest być zdrowym. W maju, jeszcze jako widzowie, byliśmy w Wiśle na Biegu po Nowe Życie - opowiada Łukasz. A jego siostra Joanna dodaje: Bałam się trochę operacji, ale to była dla mnie jak najbardziej naturalna decyzja. W Biegu po Nowe Życie wziął też udział lekarz, który przeszczepił Łukaszowi nerkę siostry, dr hab. n. med. Piotr Domagała, chirurg transplantolog z Kliniki Chirurgii Ogólnej i Transplantacyjnej Szpitala Klinicznego Dzieciątka Jezus. 

Znani społecznie zaangażowani

Nie byłoby Biegu po Nowe Życie, gdyby nie wsparcie znanych osób. Na starcie 21. edycji wydarzenia stanęli między innymi: Jarosław Boberek, Katarzyna Pakosińska, Joanna Kuberska, Wojciech Zieliński, Julia Kamińska, Joanna Jabłczyńska, Kamila Kamińska, Cezary Trybański, Olga Kalicka, Rafał Mroczek, Wojciech Majchrzak, Mariola Bojarska-Ferenc, Viola Piekut, Sandra Kubicka, Anna Karczmarczyk, Tomasz Kammel, Piotr Zelt, Marcin Korcz. W pierwszej sztafecie pomaszerował Przemysław Saleta – współtwórca i ambasador wydarzenia, które jest inspirowane historią Przemka i jego córki Nicole. Na trasie mogliśmy oglądać także Edytę Herbuś, tancerkę, aktorkę, prezenterkę telewizyjną.

Wynik nie jest najważniejszy, ale sportowe emocje są gwarantowane!

W 21. Biegu po Nowe Życie triumfowała sztafeta TVN24 z Adrianem Mielnikiem, osobą po przeszczepieniu - Andrzejem Lewandowskim i Irakli Bashilashili. Jako drugi finiszował zespół Runners z Pawłem Zagumnym, Markiem Wykrotą i Tomaszem Hatałą, na trzecim miejscu uplasowała się sztafeta Ville Parkowa w składzie: dr hab. Marek Ochman, Andrzej Dziedzic, Luiza Kozłowska.

W Biegu brała udział również reprezentacja Portalu OX.PL.

 

red./mat.pras.

źródło: ox.pl
dodał: NG

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: