Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Bezpieczeństwo podczas prac polowych

Żniwa to okres wzmożonych prac polowych, którym towarzyszy często wiele zagrożeń związanych z bezpieczeństwem. W tym czasie liczba wypadków znacznie wzrasta, a obecność dzieci przy pracach polowych potęguje zagrożenia. Policja apeluje o zachowanie ostrożności i rozwagę podczas wykonywania prac rolniczych.

Czas żniw to okres bardzo pracowity dla rolników. Często do wielu prac angażowane są także dzieci, które w skutek nieszczęśliwych wypadków doznają różnych obrażeń, a nawet tracą życie. W okresie wzmożonych prac polowych należy szczególnie zadbać o bezpieczeństwo najmłodszych. - Dla wielu dzieci prace wykonywane w gospodarstwie są stałym obowiązkiem. Podwórze gospodarstwa rolnego to nie tylko codzienne miejsce pracy rolnika. Tu koncentrują się często zabawy dzieci i życie rodzinne. W trakcie zabawy często dochodzi do upadków z drabiny, pogryzienia przez zwierzęta, skaleczenia, oparzenia, porażenia prądem, zatrucia środkami ochrony roślin. Żniwa nie zwalniają od opieki nad dziećmi. Najmłodsi nie powinni pracować czy pomagać w okolicznościach, które mogą zagrażać ich życiu i zdrowiu. Chrońmy dzieci przed niebezpiecznymi zabawami przy maszynach rolniczych. Od naszej odpowiedzialności zależy życie innych - apelują policjanci.

Przed rozpoczęciem prac polowych należy także pamiętać o sprawdzeniu stanu technicznego wszelkich maszyn i urządzeń niezbędnych do ich wykonywania, a także o bezpiecznym planowaniu transportu zbiorów. Policjanci apelują o rozwagę i dają wskazówki jak uniknąć zagrożeń podczas wykonywania prac polowych:

 • Nie zezwalajmy dzieciom na wykonywanie niebezpiecznych prac polowych. 
  • Nie pozostawiajmy małych dzieci bez opieki dorosłych. 
  • Nie pozostawiajmy niebezpiecznych narzędzi w miejscach, gdzie mogą stanowić zagrożenie dla dziecka. 
  • W obejściu powinno być wydzielone miejsce, w którym dzieci mogłyby bawić się. Miejsce to winno być odgrodzone wysoką siatką od części roboczej podwórka, po którym chodzą zwierzęta i poruszają się maszyny rolnicze. 
  • Nie wolno dziecku przebywać w odległości mniejszej niż 50 m od pracującej maszyny rolniczej. 
  • Nie prośmy dzieci o pomoc przy pracach ze szkodliwymi substancjami chemicznymi takimi jak pestycydy, nawozy, paliwa, rozpuszczalniki, smary, smoły. 
  • Każdorazowe uruchomienie kombajnu czy ciągnika poprzedź sygnałem dźwiękowym, a wcześniej upewnij się czy w sąsiedztwie pracującej maszyny nie przebywają osoby nieuprawnione, np. bawiące się dzieci! 
  • Nie każdy, zwłaszcza osoby starsze i dzieci, powinien pracować na wysokości, np. na przyczepie przy załadunku, przy układaniu słomy na stogach i na poddaszach! 
  • Nie przewoź nikogo na załadowanych wozach i przyczepach! 
  • W stanie nietrzeźwym nie podejmuj żadnej pracy; nie pozwalaj, by inni to czynili! 
  • Nie pozwalajmy dziecku na obsługę ciągników i maszyn rolniczych! 

 

red./mat.pras.

 

źródło: ox.pl
dodał: red./mat.pras.

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: