Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Bez Łączki nie ma Wielkanocy

Nie masz czasu piec murzina? Panie z KGW z Łączki chętnie cię w tym wyręczą. Po raz kolejny zabiegane gospodynie mogły się zaopatrzyć w wielkanocne wypieki i ozdoby podczas Kiermaszu Wielkanocnych Tradycji Kulinarnych, który odbył się w Łączce.

Od siedmiu lat panie z Koła Gospodyń Wiejskich z Łączki pod kierownictwem Ireny Bączek organizują Kiermasz Wielkanocnych Tradycji Kulinarnych. – Kiedy zaczynałyśmy to był jeden z pierwszych kiermaszy w naszym powiecie – wspomina Irena Bączek, od niemal 44 lat przewodnicząca KGW Łączka. Dziś wiele osób bez kiermaszu w Łączce nie wyobraża sobie Wielkanocy. – Przychodzę tu od lat – mówi pani Maria, która na kiermaszu kupiła cieszyńskie kołacze domowej roboty.

W Łączce można kupić nie tylko wielkanocne baby i mazurki. Są też tradycyjne cieszyńskie murziny, kołacze, ozdoby wielkanocne, czy niepowtarzalne ręcznie robione baranki. – Przygotowanie kiermaszu zajmuje nam dwa tygodnie, osobiście sama się na ten czas wyłączam w życia i zajmuję się tylko kiermaszem – zdradza Irena Bączek.

Ryszard Legierski, który również przybył na kiermasz, chwali pomysł pani Ireny. – Ludzie mają okazję się spotkać, wymienić się przepisami, porozmawiać – mówi dębowiecki radny.

Gospodynie z roku na rok starają się tez ubogacić kiermasz. W tym roku murzin doczekał się odsłony - nadzienia kaszą gryczaną.

Jak mówi Karina Bogusz, dyrektor ośrodka kultury w Łączce Gminy Ośrodek Kultury, Sportu i Turystyki chętnie wspiera takie działania. – Ludzie już się do nich przyzwyczaili i niektórzy nie wyobrażają sobie Wielkanocy bez kiermaszu w Łączce. Niedawno organizowaliśmy również kiermasz w Dębowcu. Tam można było się zaopatrzyć w dekoracje. Tu panie z KGW stawiają na kulinaria

Dorota Kochman

ZOBACZ FOTOREPORTAŻ

źródło: ox.pl
dodał: DK

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: