Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Będzie remont zapory w Wiśle?

Remont jest pilnie potrzebny – przekonuje burmistrz Wisły Tomasz Bujok. Wiceminister Infrastruktury Przemysław Koperski wizytował w miniony piątek (23.02.2024) wiślańską zaporę i zapewnia „priorytetowo podchodzimy do sprawy remontu Zbiornika w Wiśle”.

W piątek 23.02.24b r. na Zaporze Wisła Czarne odbyło się spotkanie Wiceministra Infrastruktury Przemysława Koperskiego z burmistrzem Tomaszem Bujokiem i przedstawicielami Wód Polskich w sprawie pilnego remontu obiektu zaopatrującego w wodę m.in. Wisłę, Ustroń i Skoczów.

Pojemność zbiornika zmalała

Zbiornik Wodny Wisła Czarne to jeden z kluczowych obiektów wspomagających gromadzenie wody w regionie wodnym Małej Wisły. Obecnie zbiornik pełni dwie główne role – retencyjną i przeciwpowodziową. Jego dodatkowym atutem są walory turystyczne (na zbiorniku nie odbywa się rekreacja). Zbiornik jest zlokalizowany w Wiśle poniżej połączenia Białej i Czarnej Wisełki.

Wysoka na 36 m Zapora wzniesiona została na przełomie lat 60-tych i 70-tych i na chwilę obecną jej eksploatacja ze względu na stan techniczny jest ograniczona. Wpływa to oczywiście na dostępność wody dla mieszkańców Śląska Cieszyńskiego, nie mówiąc o ograniczeniu potencjału rozwojowego bazy turystycznej.

Kierownik Zapory poinformował, że w okresie ostatnich 50 lat nie przeprowadzono tutaj kompleksowego remontu, a pojemność zbiornika zmalała w tym czasie o 1 milion 3 co stanowi 20% pierwotnego stanu.

Modernizacja niezbędna

Wg danych przedstawionych na spotkaniu przez dyrekcję RZGW w Gliwicach wynika, że zbiornik wymaga modernizacji niezbędnej dla utrzymania dotychczasowej funkcji obiektu. Zakres koniecznych prac dotyczy głównie przelewu stokowego, niecki wypadowej oraz przesłony przeciwfiltracyjnej. Niezbędne prace modernizacyjne muszą objąć doszczelnienie istniejącej przesłony na lewym przyczółku oraz poprawy skuteczności istniejących systemów drenażowych w lewej i prawej pachwinie zapory. Planowane prace powinny też dotyczyć przelewu stokowego oraz objąć remontem powierzchnie betonów płyty dennej wlotowych sekcji przelewu stokowego, podpory i spodu płyty dennej.

Wszystkie powierzchnie murów bocznych niecki wymagają pilnej naprawy. Realizacja zadania pozwoliłaby w pełni wykorzystać możliwości retencyjne i alimentacyjne Zbiornika, a w okresie niżówek zabezpieczyłaby przed nadmiernym przesychaniem gleby.

Woda dla pięciu gmin

Burmistrz Wisły Tomasz Bujok od lat zabiega o remont obiektu. W trakcie rozmów zaznaczył, że zbiornik stanowi zabezpieczenie w wodę pitną nie tylko dla mieszkańców Wisły, ale również dla 4 innych gmin: Ustronia, Skoczowa, Dębowca i Strumienia, dla których nie istnieje dodatkowe, alternatywne ujęcie. Zwrócił uwagę, że w razie poważnej awarii Zbiornika Wisła-Czarne Wodociągi Ziemi Cieszyńskiej Sp. z o.o. nie będą mogły zapewnić dostaw wody dla celów bytowych poprzez magistralę.

Wiceminister Infrastruktury Przemysław Koperski poinformował, że obecnie „priorytetowo podchodzimy do sprawy remontu Zbiornika w Wiśle”. Wody Polskie złożyły już wnioski o przyznanie pieniędzy z UE w ramach podziałania „Wsparcie na inwestycje związane z rozwojem, modernizacją i dostosowaniem rolnictwa i leśnictwa” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 w podziale na dwa etapy. Obecnie trwa procedura weryfikacji wniosków złożonych do Marszałka Województwa Śląskiego oraz procedura zabezpieczenia koniecznego wkładu własnego przez Wody Polskie. Minister Koperski przekazał, że na dzień dzisiejszy wszystkie zaplanowane działania idą w dobrym kierunku.

 

 mat.pras/NG

źródło: ox.pl
dodał: NG

Komentarze

8
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2024-02-26 18:33:37
"tom": ... nie mówcie mi tylko, że te ministerialne szyszki na tym się znają, co im na stole pokazał zarządca "zapory". W terenie najwyraźniej są zaskoczeni atrakcyjnym widokiem prezydenckiego zameczku, a woda w tej kałuży sprzed 50lat, jak woda w każdym zbiorniku, szuka szczeliny by uciec wolno "w dobrym kierunku" jak to sam polał Wiceminister Infrastruktury Przemysław Koperski. Najważniejszy kierunek w 2024 z lat 2014-2020 jest dobrze obrany ;-)
2024-02-26 21:28:16
Wisada: A co z remontem po powodzi 97"? 1mln³ to jest ponad 35.5TYS! Ciężarówek bo wanna ma ok 28m³. To teraz pytanie do włodarzy i czytających.. Co z nową drogą? A co z mostem w czarnym...bo o ile nie będą przeładowane to goscielow ma 36 ton udźwigu... Czy burmistrz j reszta widziała i zrobi kontrolę nośności mostu w czarnym? Już nie mówiąc że atrakcją turystyczną taka że ciuchcie tam jeżdżą bo w czarnym już nikt nic nie wynajmuje a korzystać jak na jeziorze w Wiśle to nie można z rowerków wodnych itd....
2024-02-26 23:12:32
tatnikno: Gmina Strumień bierze wodę z tego zbiornika? A to ciekawostka. A nie wyłączyli sobie przypadkiem ujęcia na Wiśle w Strumieniu i teraz wodę kupują od Górnośląskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów, które wodę bierze z Goczałkowic? Od Wisły Czarne do Strumienia daleko.
2024-02-27 04:20:19
Omar: Przemuś Koperski to były bielski poseł, który obiecywał dotacje dla ustrońskich, górskich schronisk PTTK. Tyle, że takowe nie istnieją... Ustroñsky
2024-02-27 07:12:54
suski: Ten zbiornik budowany w czasie PRL-u został przez obywateli polskich zdewastowany już podczas budowy, bo było zwyczajem obywateli polskich kraść "państwowe" ile wlezie i gdzie się tylko da. Kradli zatrudnieni przy budowie, kradli okoliczni mieszkańcy. Kradli beton, kamienie, stal, co w ręce wpadło. Zapora przeciekał od razu po uruchomieniu zbiornika. Tylko młodzi mogą o tym nie wiedzieć. Ta sprawa była w swoim czasie głośna i szeroko komentowana. Złodziejstwo było narodowym sportem Polaków. Po upadku komuny kradzieże zostały ukrócone, więc hasło "komuno wróć" było słyszane jak Polska długa i szeroka. Jak tylko komuna wróciła po wyborach w 2015, wróciło też złodziejstwo - na jeszcze bardziej masową skalę, ale kradła tylko wierchuszka partyjna, i nie beton kradła tylko pieniądze. Teraz jedni z nich poszli na L4 i udają chorych, inni wciąż próbują podskakiwać i domagać się powrotu do koryta. Mamy nadzieję, że w końcu wszyscy oni wylądują za kratkami.
2024-02-27 09:46:55
Bugs: suski: za kratkami razem z tymi których europejscy rolnicy wkrótce wywiozą na taczkach?
2024-02-27 09:54:39
suski: no proszę, uderz w stół a już podskakuje jeden stęskniony za korytem
2024-02-27 15:21:28
Bugs: Ale ty suski nie bij głową w stół bo cię za uszami będzie boleć.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: