Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Będzie Kronika Kobiet 2

W środę (06.05.2020) dobre wieści napłynęły do nas z Biblioteki Miejskiej w Cieszynie. Instytucja otrzymała dofinansowanie na realizację projektu „Kronika Kobiet 2”, która zakłada upamiętnienie wyjątkowych kobiet Śląska Cieszyńskiego.

Premiera Filmowej Kroniki Kobiet, czyli projektu, który teraz ma być kontynuowany, miała miejsce końcem listopada 2019 roku. Wtedy w wersji filmowej przedstawiono sylwetki 5 wybitnych cieszyńskich kobiet – Zofii Kirkor-Kiedroniowej, Marii Sojkowej, Stefanii Michejdowej, Niny Górniak i Janiny Marcinkowej. Aktualnie, dzięki dofinansowaniu, pojawiła się możliwość tworzenia kolejnych prac i upamiętniania kolejnych kobiet.

Poprzedni projekt był realizowany przez wiele miesięcy, zaprezentowane wówczas filmy to animacje poklatkowe, tworzone z udziałem specjalistów, pracowników biblioteki i dzieci. Pomysł został przyjęty pozytywnie do tego stopnia, że zdecydowano się umożliwić kontynuację projektu, o czym dziś poinformowała Biblioteka - Chociaż pogoda nastraja raczej melancholijnie, u nas dzisiaj szampański nastrój, a wszystko dzięki informacjom, które płyną z Muzeum Historii Polski. Otrzymaliśmy dofinansowanie na realizację Kroniki kobiet 2, a komisja oceniła bardzo wysoko nasz projekt! Cieszymy się z możliwości upamiętnienia kolejnych wyjątkowych cieszyńskich kobiet. Wkrótce opowiemy Wam więcej o naszych planach! – przekazała Biblioteka Miejska w Cieszynie w mediach społecznościowych.

W projekt zaangażowani są pracownicy biblioteki oraz Władysława Magiera – historyk, zajmująca się upamiętnianiem wybitnych cieszyńskich kobiet. Ze strony biblioteki w działania zaangażowana jest m.in. Ilona Majewska, która już zeszłym razem poświęciła dużo czasu i energii na realizację filmów. Wtedy podkreślała, że najciekawsze było zaagnażowanie dzieci, które same zaczęły identyfikować się z opisywanymi bohaterkami.

 

źródło: ox.pl
dodał: JŚ

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: