Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Będzie druga droga do strefy

Kończą się prace przy budowie drogi dojazdowej do Jasienickiej Strefy Ekonomicznej. To druga droga dojazdowa do tego miejsca.

 Prace przy budowie drugiej drogi do Jasienickiej Niskoemisyjnej Strefy Ekonomicznej dobiegają końca. Jak informuje gmina Jasienica, całość będzie gotowa w drugiej połowie października.

Jak wyjaśnia wójt Janusz Pierzyna drugi dojazd do jasienickich terenów przemysłowych znacząco poprawi komunikację w całym rejonie. – Mimo kłopotów w gospodarce, związanych z wojną na Ukrainie i wysoką inflacją, zainteresowanie gruntami w naszej strefie przemysłowej nie słabnie. Właśnie sprzedaliśmy kolejną działkę, a na tych wcześniej kupionych trwają inwestycje i niektóre z nowych przedsiębiorstw już działają – wyjaśnia Janusz Pierzyna.

Droga ma długość 620 metrów i łączy tzw. południowy sięgacz Strefy z przebudowywaną obecnie drogą powiatową Rudzica-Międzyrzecze Górne. Jezdnia na całej długości ma szerokość 7 metrów, został tu zbudowany również chodnik i utwardzone pobocze.

Aby przekroczyć głęboki jar z płynącym strumieniem wybudowano przepust ramowy, zaś wzdłuż drogi również odwodnienie, kanalizację deszczową oraz oświetlenie. W najbliższym czasie rozpocznie się układanie warstw bitumicznych na jezdni.

Na realizację tej inwestycji gmina Jasienica pozyskała 4,2 mln zł z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. To w całości wystarczy na pokrycie kosztów inwestycji.

Drugi dojazd do Strefy połączony będzie z przebudowywaną właśnie drogą powiatową Rudzica – Międzyrzecze Dolne. Jak zaznacza wójt Janusz Pierzyna, także na tym odcinku prace postępują, choć pojawił się poważny problem. Inwestycję za 18 mln zł prowadzi właściciel drogi, a więc Powiat Bielski, choć Gmina Jasienica partycypuje w kosztach. Wyłoniony w ub.roku wykonawca ostatnio zwrócił się do powiatu o dodatkowe ponad 2 mln zł, a podniesienie ceny tłumaczy wysoką inflacją i związanymi z nią podwyżkami kosztów, m.in. materiałów.

Choć to nie my jesteśmy właścicielem tej drogi, ale jednak masowo korzystają z niej nasi mieszkańcy, to ważne połączenie. Dlatego na prośbę starosty, dołożymy się z naszego gminnego budżetu sumą 1 mln zł – wyjaśnia wójt.

Janusz Pierzyna dodaje, że liczy na Powiat Bielski przy realizacji innego ważnego fragmentu układu komunikacyjnego w gminie Jasienica – przebudowy ciągu skrzyżowań z trzema rondami przy zjazdach i wjazdach na drogę ekspresową S52. Gmina Jasienica pozyskała pieniądze na dwa ronda z funduszy rządowych, na trzecie liczy ze strony powiatu. – To znacząco przybliży nas do rozpoczęcia tej ważnej inwestycji – mówi wójt.


KOD

źródło: ox.pl
dodał:

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: