Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Będzie ciemniej!

Gminy ograniczają ilość świątecznych ozdób, które co roku zdobiły samorządy w okresie od początku adwentu do końca karnawału. Oszczędności w tym zakresie planuje niemal każdy samorząd na Śląsku Cieszyńskim.  

O 10 procent mniej

Z związku z rosnącymi cenami energii miasta i gminy tną wydatki. Stworzenie świątecznego nastroju sporo kosztowało już w latach poprzednich. W tym roku koszt takiej atrakcji wzrósł by wielokrotnie.

W Jaworzu już zdecydowano, że lampy wyłączone będą między 23.30 i 4.30. – Zredukujemy również świąteczne ozdoby. – wyjaśnił Radosław Ostałkiewicz, wójt Jaworza. 

Podobnie będzie w Chybiu. - Planujemy ograniczenia w oświetleniu, jak również w ozdobach świątecznych w związku z rosnącymi cenami energii. Jest to obowiązek nałożony ustawą - oszczędność energii o 10% i pod rygorem poniesienia kary do 20 tys. zł musimy się z niego wywiązać. – powiedział Andrzej Bury, sekretarz gminy. Dodał, że nie zapadły jeszcze decyzje, a  konkretne rozwiązania dotyczące m.in. czasokresu wyłączenia oświetlenia ulicznego, są w toku analiz i dyskusji.

Katarzyna Skotnicka, dyrektor Miejskiego Zarządu Dróg  w Cieszynie poinformowała, że dekoracje świąteczne, kształtujące estetykę przestrzeni miejskiej w okresie Świąt Bożego narodzenia w bieżącym roku zostaną znacznie ograniczone. - Przedmiotowe ograniczenia dotyczyć będą zarówno samych świetlnych elementów jak i czasookresu ich ekspozycji. – podkreśliła.

Tomasz Bujok, burmistrz Wisły podkreślił, że miasto nie planuje w tym roku rozbudowywania świątecznego oświetlenia. Natomiast planowane wydarzenia, takie jak m.in. otwarcie sezonu zimowego, wojewódzkiego jarmarku świątecznego, lodowiska powodują, że nie da się wykonać drastycznych cięć. – To, co można zrobić w miastach, ciężko zastosować w miejscowościach turystycznych. Zimą jest u nas dużo gości, musimy więc zadbać o odpowiedni klimat.powiedział burmistrz.

Dodał, że po modernizacji miejskiego oświetlenia i zastosowania energooszczędnych źródeł światła, samorząd powinien poradzić sobie z kosztami świątecznego oświetlenia.

Decyzja premiera

We wrześniu premier Mateusz Morawiecki poinformował, że od 1 października każda instytucja będzie musiała ograniczyć konsumpcję energii. Administracja rządowa i administracja samorządowa będzie zobowiązana do zmniejszenia zużycia prądu o 10 proc.

(ach)

 

źródło: ox.pl
dodał: red

Komentarze

7
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2022-11-18 17:37:35
Marx.: bardzo proszę... youtu.be/m9nBzPkis0A
2022-11-18 17:40:27
Marx.: natomiast o finanse nie muszą się martwić baronowie PiS, oni mają zapewnione dotacje regularne od ziomów, szwagrów, kolesiów itp których pousadzali przy państwowych korytach - tak mafia pasożytuje na narodzie, drenuje kieszenie Polaków
2022-11-18 17:43:33
Marx.: a żeby było całkiem śmiesznie, PiS w czasie największego od dekad kryzysu energetycznego i wojny sprzedał za pół darmo polskie rafinerie, i to podmiotom o których powiązaniach z Rosją wiadomo od dawna - a ciemny lud tak, pod karą grzywny ma oszczędzać na oświetleniu ulic
2022-11-18 21:17:37
LeonKowalski : I choćbym szedł ciemną Głęboką,zła się nie ulęknę bo Ty(burmistrz Gabrysiu) jesteś przy mnie .
2022-11-19 11:47:51
"tom": ... wystarczy się podpiąć w szynę w drodze, pantografem niekoniecznie, Leonie ;-)
2022-11-19 13:49:35
one: Ciemno do dopiero będzie. Takie pomysły z UE jak "Gotowi na 55" rozwali Polskę w drobny pył.
2022-11-19 13:56:57
św. Patryk.: Polsce póki co wystarczy się pozbyć wrzoda PiS, a że podwórkowe piśce Unią Europejską Polaków straszą i na Unie plują to nie nowina, tę bolszewicką bandę złodziei i oszustów dziś jedynie UE jeszcze potrafi kontrolować i trzymać na krótkiej smyczy
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: