Będą kontrole bez zapowiedzi?
Na mocy ustawy z dnia 21 kwietnia 2005 r. o opłatach abonamentowych, każdy posiadacz odbiornika radiowego lub telewizyjnego obowiązany jest do jego zarejestrowania i opłacania abonamentu za jego posiadanie. Osoby fizyczne uiszczają miesięcznie jedną opłatę (radiową lub radiowo-telewizyjną) niezależnie od liczby używanych odbiorników w gospodarstwie domowym lub w samochodzie.
Natomiast firmy i instytucje (poza kilkoma wyjątkami) wnoszą opłatę abonamentową za każdy używany odbiornik radiowy i telewizyjny. Okazuje się jednak, że wielu przedsiębiorców uchyla się od tego obowiązku: - W 2010 roku kontrolerzy Poczty Polskiej stwierdzili, że w jednym z krakowskich hoteli znajdują się 22 niezarejestrowane telewizory, od których nie jest opłacany abonament radiowo-telewizyjny. Dyrektor Centrum Obsługi Finansowej Poczty Polskiej nakazał hotelowi zarejestrować telewizory i zapłacić 11 tys. zł za używanie niezarejestrowanych dotychczas odbiorników - czytamy na stronie KRRiT.
Właściciel hotelu odwołał się, wpierw do ministra infrastruktury, a kiedy to nie pomogło, złożył skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie: -Zarzucił, że kontrolujący naruszyli ustawę o swobodzie działalności gospodarczej, bo nie zawiadomili o zamiarze kontroli - informuje KRRiT. Sąd przychylił się do skargi, jednak Naczelny Sąd Administracyjny ostatecznie uchylił to rozstrzygnięcie - informuje KRRiT.
Decyzja NSA oznacza, że kontrola opłacania abonamentu RTV może się odbywać bez wcześniejszego uprzedzenia przedsiębiorcy, gdyż nie wpisuje się ona w zakres kontroli przeprowadzanych na podstawie przepisów ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, które wymagają wcześniejszego powiadomienia.
(red.)
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
