„Bądź zmianą” z ZSEG
Projekt zrealizowany w ramach projektu "Zagraniczna mobilność edukacyjna uczniów i kadry edukacji szkolnej" współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego+, Program Fundusze Europejskie dla rozwoju społecznego 2021-2027. Przyznana kwota dofinansowania wynosiła: 183 867, 26 PLN, z czego 82,52% to budżet środków europejskich i 17,48% środków budżetu krajowego.
Rozpoczęliśmy naszą przygodę z realizacją tego przedsięwzięcia 1.10.2023 i przez 18 miesięcy 21 nauczycieli naszej szkoły wzięło udział w mobilnościach w 7 europejskich krajach – Finlandia, Islandia, Włochy, Węgry, Hiszpania, Chorwacja i Irlandia. To ogromne przedsięwzięcie miało następujące cele:
1: Podnoszenie poziomu kompetencji kluczowych z naciskiem na kompetencje językowe
(ale też: cyfrowe, umiejętność uczenia się, społeczne, inicjatywność i przedsiębiorczość, świadomość kulturowa)
2: Otwartość kulturowa – w tym w szczególności na obywateli Ukrainy dotkniętych wojną, nowe doświadczenia, używanie języka angielskiego w praktyce
3: Innowacyjność i atrakcyjność placówki.
W ramach mobilności nauczyciele mieli możliwość udziału w kursach językowych, szkoleniach metodycznych oraz job shadowing (obserwacja pracy w Borgarhotlskooli, w Rejkjaviku, na Islandii i Tampere High School of Technology, w Tampere w Finlandii), poprzedzonych kursem języka angielskiego z elementami kulturowymi, doskonalącym ich umiejętności przed wyjazdem.
Czy udało nam się osiągnąć zamierzone cele? W dużej mierze tak – uczestniczy mobilności podnosili swoje kompetencje, poznawali nowe miejsca, współpracowali w ramach zajęć w międzynarodowym gronie, przygotowywali swoją podróż, a po powrocie opracowywali materiały do pracy i dzieli się wiedzą z gronem pedagogicznym. Wyjazdy przyczyniły się do podniesienia innowacyjności placówki – nauczyciele przygotowali wiele aktywności uatrakcyjniających zajęcia szkolne. Nowe doświadczenia, znajomości i pokonywanie trudności przyczyniło się na pewno do zmiany myślenia na temat uczenia się przez całe życie.
W ramach promocji i rozpowszechniania projektu podjęliśmy szereg zadań, aby nasz projekt był widoczny: przygotowaliśmy materiały reklamowe, nauczyciele przeprowadzali lekcje z użyciem nowoczesnych technologii i innowacyjnych metod, jakich udało im się poznać podczas mobilności, regularnie aktualizowaliśmy stronę szkoły (zobacz ) i szkolną stronę FB. Powstawały gry, prezentacje, filmiki, ebooki inspirowane naszymi wyjazdami w ramach mobilności. Jednym z większych wydarzeń była wizyta przedstawicielki Kuratorium Oświaty pani Agaty Franek oraz pana naczelnika wydziału Edukacji Starostwa Powiatowego w Cieszynie - Michała Rajwy, w ramach której mogliśmy zaprezentować nasz projekt wraz z jego efektami. „To był intensywny, ale dobry czas. Czujemy się zainspirowani i gotowi do podjęcia nowych wyzwań” – mówi Agnieszka Jagiełło, koordynator projektu.
Ósmoklasiści! Jeśli chcecie się przekonać, co udało nam się osiągnąć poprzez realizację projektu, zapraszamy na Dzień Otwarty, który odbędzie się 16.05.2025 (piątek) w godzinach 8.00-13.00. Zapraszamy! Szczegóły: zseg.cieszyn.pl
#FunduszeEU
Artykuł sponsorowany
