Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Badaniami objęto 32 szkoły - przebadano 805 uczniów

Poradnia Psychologiczno - Pedagogiczna w Cieszynie po raz drugi włączyła się do ogólnopolskiej akcji organizowanej przez Instytut Fizjologii i Patologii Słuchu oraz KRUS w Warszawie. Akcja ta dotyczyła przesiewowych badań słuchu.

Program skierowany był do uczniów szkół podstawowych zamieszkałych na terenie gmin wiejskich. 

Badania zostały przeprowadzone w 9 województwach Polski zachodniej (dolnośląskie, śląskie, łódzkie, opolskie, lubuskie, wielkopolskie, kujawsko- pomorskie, pomorskie, zachodniopomorskie) w okresie od września do grudnia 2011 roku.

- W powiecie cieszyńskim badaniami objęto 32 szkoły podstawowe i przebadano 805 uczniów – informuje Dorota Setla surdologopeda  z PPP w Cieszynie - Celem programu było przede wszystkim wykrycie zaburzeń słuchu typu odbiorczego, przewodzeniowego, a także o podłożu genetycznym oraz objęcie opieką diagnostyczną, terapeutyczną i rehabilitacyjną dzieci z wykrytymi zaburzeniami słuchu. 

Warunkiem udziału w programie była zgoda rodziców lub opiekunów prawnych dziecka na badania. - Zakres przeprowadzanych badań obejmował: ankietę audiologiczną skierowaną do dziecka, ankietę audiologiczną wypełnioną przez rodziców/opiekunów, audiometryczne badanie słuchu w zakresie częstotliwości 250-8000 Hz oraz analizę tychże wyników badań przez lekarza specjalistę - wyjaśnia Lucyna Legierska dyrektor poradni. 

Realizatorami programu byli: Stowarzyszenie Przyjaciół Osób Niesłyszących i Niedosłyszących „Człowiek-człowiekowi”, Instytut Fizjologii i Patologii Słuchu oraz ok. 200 osób, przeszkolonych przez Zespół Koordynatora Programu. - Urządzeniem stosowanym w badaniach były audiometry przesiewowe z możliwością przesyłania wyników do centralnej bazy danych za pomocą Internetu, dzięki czemu wyniki te były na bieżąco sprawdzane i analizowane przez koordynatorów wojewódzkich. Rodzice lub opiekunowie dzieci, u których wykryto zaburzenia słuchu, otrzymują informację odnośnie dalszego, nieodpłatnego postępowania diagnostycznego oraz terapeutycznego – dodaje Maria Kopeć  pedagog i terapeuta.

 

BsK

źródło: ox.pl
dodał: BSK

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: