Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Asystent osobisty osoby z niepełnosprawnościami

Organizacje pozarządowe mogą składać oferty konkursowe do programu „Asystent osobisty osoby z niepełnosprawnościami" do 7 sierpnia. W otwartym konkursie ofert mogą wziąć udział organizacje pozarządowe, które mają w statucie zapis o prowadzeniu działań na rzecz osób z niepełnosprawnościami i robiły to co najmniej 3 lata przed złożeniem oferty w konkursie

Ze wsparcia w ramach programu mogą skorzystać:

  • dzieci do 16. r. ż. z orzeczeniem o niepełnosprawności, jeśli mają wskazania: konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz konieczności współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji,
  • dorosłe osoby z niepełnosprawnością o stopniu znacznym lub umiarkowanym lub posiadający równoważne orzeczenie.


Organizacje będą mogły rozpocząć realizację zadań w ramach programu od 1 sierpnia 2020 r. Jeśli umowa na realizację programu zostanie podpisana po tym dniu, będzie możliwość zrefundowania poniesionych kosztów ze środków programu. Ministerstwo przeznaczyło na realizację programu w 2020 r. 80 mln zł, i taką samą kwotę w roku 2021.

Celem programu jest rozpowszechnienie usługi asystenta jako formy wsparcia. Usługi asystenta będą w szczególności polegały na: wyjściu, powrocie i/lub dojazdach w wybrane miejsce;
- zakupach – z aktywnym udziałem uczestnika programu; załatwianiu spraw urzędowych; nawiązaniu kontaktu, współpracy z różnymi organizacjami; korzystaniu z dóbr kultury; wykonywaniu czynności dnia codziennego.

Jeden uczestnik programu będzie mógł otrzymać maksymalnie 60 godzin wsparcia asystenta miesięcznie. Usługi asystenckie będą mogły być świadczone 24 godziny 7 dni w tygodniu.
Dla osób z niepełnosprawnością, których opiekunowie pobierają świadczenie pielęgnacyjne przypadnie natomiast 30 godzin miesięcznie usług asystenta.

Minimalna kwota dofinansowania przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, które jest organizatorem programu wynosi 50 tys. zł, dofinansowanie nie może być wyższe niż 100 proc. całkowitej kwoty przeznaczonej na realizację programu.

Szczegółowe informacje o programie oraz sposobie składania ofert w konkursie wraz z formularzami można znaleźć na stronie Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych. 

AK, mat. Pras.

źródło: ox.pl
dodał: red

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: