Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Artyści lubią Cieszyn

Cieszyn to miasto ulubione przez artystów i często przez nich malowane. W Cieszyńskim Ośrodku Kultury Domu Narodowym odbył się wernisaż wystawy na której zaprezentowane zostały między innymi prace Franciszka Aschenbrennera, Edwarda Biszorskiego, Dominika Figurnego, Jana Grabowskiego i Gustawa Nowaka.

Wystawa pochodząca ze zbiorów Muzeum Śląska Cieszyńskiego przyciągnęła nie tylko sympatyków sztuki, ale i miłośników miasta, wpisując się tym samym w obchody jubileuszu 1200-lecia legendarnego założenia Cieszyna. Doboru prac dokonała Irena Adamczyk.

Bogata kolekcja malarstwa muzeum cieszyńskiego zawiera wiele mniej znanych widoków Cieszyna. Są to przede wszystkim obrazy powstałe na przełomie XIX i XX wieku oraz w okresie późniejszym, wykonane przez artystów, w większości przypadków, związanych ze Śląskiem Cieszyńskim.

- Kiedy padła propozycja zrobienia w Domu Narodowym wystawy zaczęłam zastanawiać się, kiedy po raz ostatni robiliśmy w tym miejscu coś takiego i uświadomiłam sobie, że było to prawdopodobnie w 1986 roku. W tym czasie Muzeum było  zamknięte z powodu remontu i korzystaliśmy z gościnności COK.  Tworzyliśmy różne wystawy, tym razem ukazuje się w nich Cieszyn. Długo zastanawiałam się, nad tym, co w tej wystawie powinno się znaleźć i i postanowiłam zaprezentować prace, które powstały w XX wieku i zostały wykonane przez nieżyjących już artystów – wyjaśnia Irena Adamczyk

„Cieszyn w malarstwie“ przedstawia 24 prace, które stworzyło dwunastu artystów.
 

(bsk)

źródło: ox.pl
dodał: BSK

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: