Armata wystrzeliła

Kilka dni temu na naszym portalu pojawiła się informacja o replice armaty z przełomu XVII i XVIII wieku, która stanęła na cieszyńskim Wzgórzu Zamkowym. Armata pojawiła się w filmach ''Pan Tadeusz'' oraz ''Ogniem i mieczem'', w związku z czym spokojnie możemy uznać ją, za lokalną sławę. Ponieważ 15 sierpnia to Święto Wojska Polskiego, władze Cieszyna postanowiły uczcić to wydarzenie wystrzałem ze wspomnianej armaty.

Armata jest repliką, wykonaną w pracowni lokalnego ludwisarza Czesława Kanafka, jednak jest w pełni sprawna. Mogliśmy obserwować 15 sierpnia o godzinie 12:00, na cieszyńskim Wzgórzu Zamkowym.

Wystrzał z armaty obserwował tłum zebranych osób, zarówno zafascynowanych dzieci, jak i osób dorosłych, w jakiś sposób zainteresowanych tematem obronności. Armata została załadowana, a lont odpalił burmistrz Cieszyna, Ryszard Macura. Ponieważ wystrzał wiązał się ze sporym hukiem, wcześniej poinformowano zebranych, aby otworzyć usta, aby nie uszkodzić zmysłu słuchu. Najmłodszym uczestnikom wydarzenia dodatkowo radzono zatkać uszy.

Jak stwierdził burmistrz Ryszard Macura, wystrzał z armaty nie tylko odnosił się do Święta Wojska Polskiego, ale również do lokalnych tradycji obronnych. Przypomniał, że kiedyś na Wzgórzu Zamkowym mieściła się forteca, której pozostałościami są między innymi mury obronne, Wieża Zamkowa, czy też Wieża Ostatecznej obrony, w związku z czym armata na Wzgórzu Zamkowym znalazła się nieprzypadkowo.

Wszystko przebiegło zgodnie z planem. Armata była ochraniana przez przedstawicieli lokalnego Bractwa Kurkowego, a wystrzał miał miejsce w momencie, gdy zgromadzeni mogli usłyszeć hejnał, dochodzący z Ratusza. Po pokazie zgromadzeni goście zostali zaproszeni na wystawę, zlokalizowaną w jednej z sal cieszyńskiego Zamku, w której swoje zbiory udostępnił między innymi Czesław Kanafka, czy też Jerzy Wałga, ostatni europejski rusznikarz wykonujący tradycyjne strzelby, jakimi są cieszynki.


Joanna Świba

 

źródło: OX.PL
dodał: JS

Komentarze

4
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2017-08-16 14:09:13
bronek91: Człowiek strzela, Pan Bóg papier nosi;)
2017-08-17 08:16:38
crank: Przez kilka lat armata pana Kanafka strzelała w Skoczowie na rozpoczęcie Dni Skoczowa. Ta sama?
2017-08-17 09:57:13
wodz dziewieciu niedzwiedzi: obrona terytorialna wg. maciarawicza---- będą papierem strzelac, normalnie boki zrywać-- ach ten Pis
2017-08-17 16:16:32
bronek91: Papier to ino nośnik;) Ważniejsze są treści napisane na nim:) Jak to godają, pióro silniejsze od miecza:) A na Czechów to nawet papiór wystarczy, zatym po co przepłacać:) Broń z Polski, krajowej produkcji, zatem do obrony terytorialnej się nadowo;) Trzeja wspierać nasz przemysł obronny:) Spod Skoczowa;)
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
kontakt z redakcją