Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Apteki nie chcą dyżurów

W powiecie dyżuruje w święta i w nocy tylko jedna apteka. Sprawą zainteresował się Burmistrz Skoczowa, Mirosław Sitko, który postanowił zapytać o to Starostę Cieszyńskiego. Co odpisał mu Mieczysław Szczurek?

Jak informują władze Skoczowa, Burmistrz Skoczowa, reagując na uwagi mieszkańców, dotyczące braku nocnego dyżuru aptecznego na terenie gminy, w dniu 10 lipca 2023 r. wystąpił w tej sprawie z pismem do starosty cieszyńskiego ponieważ - zgodnie z obowiązującym prawem - kwestia ustalania nocnych i świątecznych dyżurów punktów aptecznych leży wyłącznie w gestii powiatów.

Cieszyński Starosta, Mieczysław Szczurek, odpisał burmistrzowi Skoczowa, że aptekarze z miasta Trytona twierdzą, że nie widzą takiej potrzeby:

- Z udzielonych mi odpowiedzi wynika, iż żadna z aptek nie chce podjąć się pełnienia dyżuru nocnego. Odmowa w tym zakresie wynika w głównej mierze z uwarunkowań ekonomicznych. Apteki na terenie Skoczowa zabezpieczają potrzeby mieszkańców do godziny 20:00 i aptekarze zwracają uwagę, iż nie mają wystarczającej liczby personelu do obsady apteki w godzinach nocnych podkreślając, iż koszty zatrudnienia farmaceutów są całkowicie nieadekwatne do znikomego zainteresowania świadczeniami apteki podczas dyżur nocnego – pisze Szczurek.

Jak zauważa dalej Starosta „Obecnie obowiązujące przepisy są nieracjonalne i stanowią źródło konfliktu pomiędzy powiatami a izbami aptekarskimi. […] Problem jest o tyle istotny, iż Rada Powiatu w drodze uchwały określa rozkład godzin pracy aptek ogólnodostępnych na terenie powiatu, w tym harmonogram dyżurów, jednak żaden przepis nie przewiduje możliwości i środków egzekwowania realizacji tego obowiązku. Z drugiej strony, aptekarze kwestionują w ogóle zasadność istnienia dyżurów nocnych.” 

Starosta przywołuje również stanowisko Ministerstwa Zdrowia, w którym zwraca się uwagę na zbędność takich dyżurów: „w sytuacji nagłego zagrożenia zdrowia lub życia, wedle wszelkich zasad prawdopodobieństwa oraz logicznego rozumowania, znajdującego oparcie w doświadczeniu życiowym, pacjent nie uda się do apteki w celu zaopatrzenia się produkty lecznicze, tylko wezwie karetkę pogotowia lub skieruje się bezpośrednio do szpitalnego oddziału ratunkowego, gdzie zostanie mu udzielona pomoc, w tym zostanie zaopatrzony w niezbędne leki” .

Jednocześnie Mieczysław Szczurek zaznacza, że zgodnie z obowiązującymi przepisami „dyżury nocne nie będą odbywały się przez całą dobę, a godziny dyżurów świątecznych będą ograniczone”. „Na chwilę obecną, Powiat Cieszyński posiada jedną aptekę (w Cieszynie), która pełni dyżur całodobowy i zabezpiecza mieszkańcom Powiatu dostępność do świadczeń w porze nocnej, w niedziele, święta i inne dni wolne od pracy. Możliwość wprowadzenia innych rozwiązań zostanie przeanalizowana po wyjściu w życie nowych przepisów.” – podsumowuje Mieczysław Szczurek.

 

Odpowiedź Cieszyńskiego Starosty poniżej (skan za: skoczow.pl):

źródło: ox.pl
dodał: NG

Komentarze

6
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2023-09-26 05:52:04
Sigfrid: "odpisał burmistrzowi Skoczowa, że aptekarze z miasta Trytona". Pierwszy raz spotkałem się z takim określeniem. W Wikipedii jest kilka znaczeń słowa Tryton, ale nie ma tam nic o Skoczowie. Czy ktoś (lub sam redaktor) mógłby mi wytłumaczyć, co autor miał na myśli.
2023-09-26 08:00:26
krzysztof.nnn: nie chcą siedzieć w aptekach po nocach? PiS im zaraz da, NIECH JADĄ ZA LEKARZAMI, alarmować Kałużę Kopcia Kawuloka Szweda Pudę i resztę bandy, i najlepiej tak jak pediatrię w Cieszynie pozamykać wszystkie apteki w powiecie!...
2023-09-26 08:05:28
Natasza Gorzołka: @Sigfrid Dzień dobry, chodzi o jeden z symboli Skoczowa - 18-wieczną figurę Jonasza, zwaną także Trytonem. Pozdrawiam, NG
2023-09-26 12:03:41
Oko: Bez przesady, niech przynajmniej ci zakeczupowani mogą kupić coś fajnego w nocy.
2023-09-26 13:40:07
miriam11: Szkoda że nie podano jaka to apteka w Cieszynie prowadzi te dyżury. Może ktoś wie??
2023-09-26 19:07:51
Oko: W budynku NFZ od strony Kauflandu
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: