Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Aplikacja „MojeIKP" pomoże udzielić pierwszej pomocy

 Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że w aplikacji „MojeIKP" dostępna jest nowa funkcjonalność wspierająca udzielanie pierwszej pomocy. „MojeIKP" to bezpłatna mobilna aplikacja, która daje dostęp do niektórych funkcjonalności Internetowego Konta Pacjenta. Wystarczy zainstalować nową wersję w @AppStore lub @GooglePlay.

Na rządowej stronie pacjent.gov.pl dostępne są szczegóły dotyczące aplikacji i nowej funkcjonalności. Znajdziemy tam m.in., krok po kroku, jak udrożnić drogi oddechowe, ułożyć kogoś w tzw. pozycji bezpiecznej (w której może oddychać i się nie zadławi), wykonać RKO (resuscytację krążeniowo-oddechową, czyli masaż serca i sztuczne oddychanie) – zarówno w przypadku dziecka, jak i dorosłego. W razie potrzeby w odpowiednim wykonaniu czynności ratowniczych pomoże plik dźwiękowy „rytm masażu serca".

Znajdziemy tam również informację, że kiedy zaczniemy wyświetlanie pierwszej pomocy, telefon będzie pozostawał z włączonym ekranem, tzn. nie wygasi się on samoczynnie zgodnie z ustawieniami systemu. Dzięki temu zachowany będzie dostęp do niezbędnych czynności przy udzielaniu pierwszej pomocy.

W aplikacji w zakładce „Inne wypadki i zdarzenia" dostępne są opisy objawów i sytuacji oraz zalecenia, jak udzielić pierwszej pomocy.

Jest również możliwość znalezienia zasad udzielania pierwszej pomocy w sytuacjach utraty przytomności, braku oddechu, bólu w klatce piersiowej, udaru, alergii i wypadku komunikacyjnego. Znajdują się tam również m.in. informacje, jak rozmawiać z dyspozytorem pogotowia i jakie informacje należy mu przekazać. 

Najlepiej żeby nikt z nas nie znalazł się w takiej sytuacji gdzie trzeba natychmiastowej reakcji aby ratować ludzkie życie. Jednak gdyby już nas coś takiego spotkało miejmy taką aplikację w swoim Smartfonie zainstalowaną..

AK, inf. Pras.

źródło: ox.pl
dodał: red

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: