Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Apele przyniosą skutek?

Jak twierdzi Gabriela Staszkiewicz, apele lokalnych samorządów mogą wymiernie pomóc w poprawie sytuacji pracowników transgranicznych.

- W ostatnich dniach rozmawiałam z Wojewodą Janem Chrząszczem i mogę potwierdzić, że problem pracowników transgranicznych został dostrzeżony i jest dogłębnie analizowany wspólnie przez administracje rządową i władze Województwa Śląskiego. Decyzje mają zapaść w najbliższym czasie. Trzymam kciuki i apeluję o otwarcie granic dla pracowników, dla naszych mieszkańców - mówi burmistrzyni Cieszyna.

O apelach Stowarzyszenia Samorządowego Ziemi Cieszyńskiej pisaliśmy wcześniej: 

Warto przypomnieć, że do drugiego apelu został załączony 17-stronicowy raport dotyczący obecnej sytuacji i potencjalnych skutków dalszego stosowania rygorystycznych obostrzeń. - Pozwalamy sobie raz jeszcze zaznaczyć, że temat ten jest niezmiernie ważny dla całego polsko-czeskiego Euroregionu Śląsk Cieszyński, który przez ponad 20 lat efektywnie wspiera rozwój naszego pogranicza. Wyrażamy nadzieję, że załączony materiał, stanowiący próbę pokazania możliwych skutków negatywnego scenariusza rozwoju sytuacji pracowników transgranicznych, pozwoli na utwierdzenie się w przekonaniu, że sytuacja w której się znaleźli, ale znalazło się i południowe pogranicze naszego kraju jest naprawdę poważna i wymagająca pilnej, ponownej analizy, o którą prosimy i zabiegamy - uważa Bogdan Kasperek, dyrekotor biura Biura Stowarzyszenia Rozwoju i Współpracy Regionalnej Euroregion Śląsk Cieszyński - Těšínské Slezsko. 

Rozmowy z Kancelarią Prezesa Rady Ministrów prowadził też Mieczysław Szczurek, starosta cieszyński. - Gorąco proszę i apeluję do władz w Warszawie, żeby zrozumiały trudną sytuację pracowników transgranicznych zamieszkujących na terenie naszego powiatu. Ważne jest, aby zdać sobie sprawę z tego, że licząc wraz z rodzinami, około 30% mieszkańców naszego powiatu jest w znacznym stopniu uzależnionych ekonomicznie od źródła zarobkowania w Republice Czeskiej - podkreśla.

KR/UM Cieszyn

źródło: ox.pl
dodał: Krzysztof Rojowski

Komentarze

23
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2020-04-24 19:34:27
wyśmienity cwaniaczek: a dlaczego ta Baba na foto łamie prawo ???????? W MIEJSCU PUBLICZNYM TYLKO W CZĘŚCIOWYCH ŚRODKACH OCHRONY ??????? żal żal BABO ŻAL
2020-04-24 19:55:27
krzysztof.nn: "30 marca Komisja Europejska wydała niewiążące wytyczne dotyczące sposobu, w jaki rządy krajowe mogłyby wdrożyć kontrole graniczne w celu opanowania wirusa bez ograniczania przepływu niezbędnych pracowników. Warszawa jednak nie dostosowała do tych wytycznych własnych przepisów dotyczących osób dojeżdżających do pracy za granicą, co oznacza, że tysiące polskich obywateli zostało pozbawionych możliwości dojazdu do pracy. Część z nich musiała pozostać poza granicami, a niektórzy nawet stracili pracę. Polskie ograniczenia nakazują, aby każdy pracownik wracający do kraju przechodził w izolacji dwutygodniową kwarantannę, co oczywiście uniemożliwia codzienne dojeżdżanie do pracy za granicą."
2020-04-24 19:57:30
krzysztof.nn: "Premier Mateusz Morawiecki powiedział , że zwróci się do władz lokalnych z prośbą o wypracowanie rozwiązań, które pozwolą Polakom dojeżdżać do pracy w krajach sąsiednich, utrzymując ich jednocześnie w izolacji. – Postaramy się znaleźć kompromis – powiedział. Wielu jednak uważa, że prawie miesiąc po wejściu w życie wytycznych, jest już trochę na to za późno. Wielu z tych pracowników musiało już podjąć trudne decyzje o pozostaniu po polskiej stronie granicy z rodzinami w czasie blokady albo o znalezieniu nowego domu w miejscu pracy."
2020-04-24 20:00:29
krzysztof.nn: no i jesteśmy w domu, PiS troszczy się dziś tak naprawdę tylko o jedno miejsce pracy - dla Dudy
2020-04-24 20:14:32
MSZ: "Organami Miasta są Rada Miejska Cieszyna, zwana dalej Radą oraz Burmistrz Miasta Cieszyna, zwany dalej Burmistrzem". Statut Miasta Cieszyna z 25.10.2018 r.
2020-04-24 21:42:13
Tscharny: Tak,dla pozostających w domu z powodu małych dzieci do 8roku życia też nie ma dobrych wieści, ponieważ opiekę będą mieli płatną jeszcze tydzień,a co dalej(nieoficjalnie podano info, że będą otwarte swietlice)...masakra. Wiem, że nie w temacie,ale ważne info.
2020-04-24 22:55:09
mocpol: Bardzo mnie to cieszy jak by doszło do porozumienia. Ponieważ nasze gospodarki są mocno powiązane i jest to potrzebne. Miejmy nadzieję że sprawa jak najszybciej się rozstrzygnie.
2020-04-24 23:08:27
krokusik: Co za ..uj od tygodnia strzela wieczorem i w nicy w okolicy parchowca. Już na policję zgłoszone. 3 minuty temu znowu strzelił. Nie wiem czy to jakiś myśliwy, czy inny głupek.
2020-04-24 23:19:10
krzysztof.nn: ..uj, myśliwy, głupek - to synonimy, można jeszcze dodać patologiczny rzeźnik, i to taki okaz zapewne
2020-04-25 00:06:54
Pogromca pogromców i cwaniaczków: Pani Staszkiewicz niedawno czytaliśmy że sprzeciwia się Pani organizacji wyborów. Trudno było spodziewać się innej reakcji po tym jak pokazała Pani jak bardzo stronniczą jest osobą i jak wspiera przeciwników rządu (spotkanie z Kidawą, wyjazd do Brukseli, wyjazd do Pucka i spotkanie z Dulkiewicz). Przypomnę zatem. „Zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego stanowi działanie lub ciąg wydarzeń, które (…) niosą ze sobą istotne zagrożenia ograniczenia możliwości dokonywania wyborów politycznych przez rząd państwa lub prywatne instytucje pozarządowe w ramach danego państwa.” Jasno zatem z tego wynika że działanie mające na celu uniemożliwienie przeprowadzenia wyborów jest bezprawne!
2020-04-25 00:16:19
jasper: Czyli teraz z czystym sumieniem pan Sasin moze sobie wydrukowac karte z jednym kandydatem. Wiadomo jakim.
2020-04-25 01:18:35
Pogromca pogromców i cwaniaczków: Osiołku jak zeżresz część kary z trową to owszem zostanie jedno nazwisko
2020-04-25 01:19:11
Pogromca pogromców i cwaniaczków: Osiołku jak zeżresz część karty z trową to owszem zostanie jedno nazwisko
2020-04-25 08:46:28
czesiohill: Coś zeżarło mój komentarz. 3 maja kir na fladze. Za to Redakcjo ban???
2020-04-25 08:47:03
hanbes: Ha! Pisałem o tym wcześniej o pogromcy. Spójrzcie na godzinę emisji upośledzonych danych od niego. Zmień dealera albo dawki i nie oglądaj nocnego Trwam.
2020-04-25 11:25:39
krzysztof.nn: miał Hitler swoich fanatyków, za Stalina dawali się żywcem pokroić, komuna w PRL bez trudu znalazła grono służalców i klakierów, cóż się wiec dziwić, że bandyterka z PiS z Kaczyńskim na czele też się otoczyli podobnymi - a co to za ekipa i co prezentuje dobrze widać choćby na takim jak ox portaliku
2020-04-25 12:35:58
wyśmienity cwaniaczek: widzę że debil z pytajnikiem na awatarze,,, postanowił poszukać w sieci odpowiednika swych faszystowskich korzeni !!!!!!!!
2020-04-25 13:01:11
Pogromca pogromców i cwaniaczków: hanbes osiołku tobie o północy prąd wyłączają czy mamuśka goni do spania? krzysztof.nn ty już udowodniłeś jakim gamoniem jesteś. Czego jeszcze nie rozumiesz? Konstytucja się kłania. wyśmienity cwaniaczek ciekawe jaki ciebie debil spłodził i wychował?
2020-04-25 13:04:35
Pogromca pogromców i cwaniaczków: Prezydenci miast, burmistrzowie i wójtowie wysyłają do milionów ludzi różne koperty ,pisma korespondencje przez pocztę . Wobec tego dlaczego ci włodarze z PO mówią że wysyłanie kopert jest niebezpieczne? Przez swoje działanie uniemożliwiają społeczeństwu korzystanie z konstytucyjnego prawa wyborczego. To oni łamią prawo i dlatego stracą stanowiska . Zastąpią ich komisarze. Prawa wyborczego Polacy byli pozbawieni w okresie stalinizmu .Jak się nie opamiętają to trzeba będzie rozliczyć wszystkich za łamanie podstawowych praw człowieka!
2020-04-25 13:21:15
krzysztof.nn: z tym się [ z zaskoczeniem...] zgodzę - przyrównanie kaczyzmu do stalinizmu w tym kontekście jak najbardziej zasadne, rozliczenie szarego kurdupla z jego zgrają banasiów, sasinów, macierewiczów itede nieuniknione
2020-04-25 15:16:43
Pogromca pogromców i cwaniaczków: Większym zaskoczeniem dla ciebie będzie jak Pani Burmistrz doczyta prawne skutki swojej decyzji i zmądrzeje.
2020-04-25 19:35:53
czesiohill: do wyśmienity cwaniaczek: co do debila - każdy sądzi wedle siebie. Nie widzę przyczyny, dla której próbowałeś mnie obrazić. Kir na fladze narodowej w dniu Święta Konstytucji, to tylko niewinny protest przeciwko jej łamaniu i nieprzestrzeganiu przez podobnych Tobie wyśmienitych cwaniaczków. A o co chodzi z tymi faszystowskimi korzeniami? Że coś czarnego ? Wiesz chociaż byle jaki cwaniaczku co to jest kir? Bo chyba nie zajarzyłeś i się Ci wymsknął komentarz. A co do awatara - po prostu nie znalazłem takiego, który by mi odpowiadał, stąd pytajnik.
2020-05-01 10:57:03
lepyck: Dlaczego jak widze to babsko to mi witki opadajo? kiedy wybory bo pora na zmiany
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: