Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Kolejny apel samorządów. Chcą otwarcia granicy

Stowarzyszenie Samorządowe Ziemi Cieszyńskiej wystosowało kolejny apel skierowany do premiera Morawieckiego. Głównym postulatem jest poddanie ponownej analizie obowiązku przejścia 14-dniowej kwarantanny w przypadku osób wracających z Czech do Polski.

Poprzedni apel stowarzyszenie wysłało do Warszawy pod koniec marca - pisaliśmy o tym tutaj 

Uzasadniając swoją prośbę, władze stowarzyszenia powołują się na przykład Cieszyna i Czeskiego Cieszyna. - Codziennie przekraczając granicę z Republiką Czeską w drodze do pracy, nie spotykamy się z żadnymi kolejkami zagrażającymi bezpieczeństwu ludzi, według ustalonych przez polski, jak i czeski rząd zasad - komunikacja nie różni się od komunikacji do pracy wewnątrz Polski. Co więcej można by powiedzieć, jest bezpieczniejsza - codzienny pomiar temperatury, obowiązek noszenia maseczek ochronnych na terenie Czeskiej Republiki, ścisły monitoring wejść i wyjść z terenu Czech i Polski prowadzony przez czeskie służby sprawiają, iż pracownicy są w gruncie rzeczy bardziej zabezpieczeni niż pracownicy poruszający się jedynie po stronie polskiejpiszą Mieczysław Szczurek (prezes zarządu stowarzyszenia) i Gabriela Staszkiewicz (wiceprzewodnicząca).

Do apelu został załączony 17-stronicowy raport przygotowany przez Stowarzyszenie Rozwoju i Współpracy Regionalnej "Olza", który wskazuje skutki społeczno-gospodarcze wprowadzonych restrykcji oraz zawiera prognozę, w przypadku dalszego ich stosowania.

Zdaniem autorów opracowania, obowiązkowa 14-dniowa kwarantanna dla osób przekraczających granicę może nieść wysokie ryzyko utraty pracy przez Polaków pracujących w Czechach. Jak podaje raport, w 2018 roku w całej Republice Czeskiej zatrudnionych było 47,4 tys. Polaków, z czego blisko 12 tys. pracowało w województwie morawsko-śląskim. - Biorąc pod uwagę te dane, skala bezrobocia, która jawi się jako następstwo dalszego podtrzymania obowiązku 14-dniowej kwarantanny (...) jest bardzo duża. Zresztą utrata zatrudnienia chociażby dla pracowników transgranicznych z Euroregionu Śląsk Cieszyński , którzy dojeżdżają do czeskich firm z powiatów bielskiego i cieszyńskiego oraz Jastrzębia-Zdroju i Godowa - ośrodków z tradycjami górniczymi - będzie niosła podwójne zagrożenie. Z jednej strony może pozbawić całą rodzinę środków umożliwiających jej stabilne funkcjonowanie, natomiast z drugiej będzie ogniskiem zapalnym zjawisk patologicznych - czytamy w dokumencie. 

Warto dodać, że czeski rząd ostatnio zapowiedział otwarcie niektórych granic (mówi się o Słowacji i Austrii) dla pracowników transgranicznych już od przyszłego tygodnia. Informuje o tym Miesięcznik Polskiego Związku Kulturalno-Oświatowego w Republice Czeskiej "Zwrot".

KR

źródło: ox.pl
dodał: Krzysztof Rojowski

Komentarze

26
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2020-04-22 11:02:43
mama2: A czy przechodząc na czeską stronę unikniemy 14-dniowej kwarantanny? Oni zdaje się też wprowadzili taki obowiązek. Więc nawet jeśli polska strona odpuści, to i tak jest problem:((
2020-04-22 11:10:34
Tscharny: Czy mógł by ktoś potwierdzić wyżej podaną informację odnośnie kwarrantany po czeskiej stronie? Słyszałem o tym już od paru osób,ale nie widziałem nigdzie oficjalnej informacji.
2020-04-22 12:42:03
donekT: A co na to samorządy z drugiej strony granicy?
2020-04-22 12:43:40
krzysztof.nn: mogą sobie apelować samorządowcy - bolszewicka władza PiS ma je dokładnie tam, gdzie wszystkich Polaków - w d^pie -liczą się dziś dla niej tylko koryta, stołki, kasa, no i przede wszystkim za wszelką cenę choćby i po trupach pseudowybory
2020-04-22 12:58:49
tom lem: ... jedno jest pewne jak amen w pacierzu, że krzysia i jego "+" ma nie tylko władza w d^pie;-) pozostały tylko spacery nad Olzą, ciekawe czy prezes i wiceprezeska zaszczyci ten oddolny ruch, swoja obecnością.
2020-04-22 13:47:15
rainman: Adresatem apelu powinni być równolegle posłowie z naszego regionu. Tylko oni ewentualnie czują oddech ludzi i mogą być rozliczeni. Mają teraz ambitniejsze zadanie niż pozowanie z nową karetką pogotowia. I z ich odpowiedzi / działań powinni być rozliczani przez lolalne media - włączając to ox.pl. To jest właśnie idealne pole walki do weryfikacji ich skuteczności a nie przecinanie kolejnej wstęgi. Pani Burmistrz powinna to czuć. Co tydzień artykuły "co zrobił pan X i pani Y dla nas". A jeśli sie nie da to jeden z drugim powinni przyjechac i powiedziec to wprost: nie mozemy bo to i to. Ludzie w wyborach nie głosują na Morawieckiego a na lokalne nazwiska.
2020-04-22 13:59:16
donekT: ....plus EURO-posły.
2020-04-22 15:05:01
Tustela: apel do P.Posła S.SZ. transgranicznym,czy fryzjerkom kosmetyczkom nie trzeba nic dawać z budżetu tylko pozwolić normalnie pracować jak w innych cywilizowanych krajach a jeszcze coś z podatków wpadnie ... a nie firmy,granice pozamykać i robić się dobrymi wujkami, chyba nie trzymacie z Melanią i Billem G>>>>na miłość bos.ą
2020-04-22 15:25:15
krzysztof.nn: co ty tustela tak szyfrem nadajesz - no nie bój się napisać, że chodzi ci o celebrytę Szweda, co się mizdrzył do kamerek przed wyborami na każdym lokalnym zadupiu, walczących do upadłego w obronie życia zdeformowanych zarodków Pudę, Gażę, Matusznego, Drabka, że mamy cichociemnego bohatera Kopcia z Pierśćca przy korycie władzy - to do nich konkretnie, pacynek bez honoru, mamy o ten cały nie tylko lokalny burdel pretensje
2020-04-22 15:31:03
krzysztof.nn: rainman - co zawsze pierwszy w pluciu na odległość, ten dopiero błysnął odwagą, "pan X i pani Y" - klasyczna pisiacka ż e n a d a
2020-04-22 17:03:24
rainman: @krzysztof.nn - nerwy redukuja odpornosc. Nikt nie nakazuje ci dalej brnac w tym kierunku. Zawsze mozesz powiedziec przepraszam i najzwyczajniej przestac. Z pozytkiem dla siebie i spoleczenstwa.
2020-04-22 21:09:38
Mach: Dlaczego powiązano fakt przekroczenia granicy z 14 dniową kwarantanną dla przekraczqającego i jego rodziny. To absurd. O możliwości zakażenia -infekcji "covid 19" decyduje niewłaściwy kontakt z drugą osobą. Przy zachowaniu ustalonych relacji i standardów granica i jej fakt przekraczania nie powinna stanowić barierybo to nie ona zakaża a niewłaściwy kontakt z osobą zakażoną dlatego restrykcje odgórnie ustalonych przez rząd są niedorzeczne.
2020-04-23 06:19:34
koszor: Tak, i ten komentarz powinni przeczytać w Warszawie. Zamykanie granicy teraz nie ma żadnego sensu. Skoro lis jest już w kurniku, to jest za późno na zamykanie.
2020-04-23 07:38:55
krzysztof.nn: wiele z tych absurdalnych restrykcji to efekt aktywności rządzących nami idiotów, ale nawet kumaty element władzy ich nie usuwa bo to elementy większego instrumentarium chwycenia suwerena za pysk, użyteczne narzędzia potęgowania poczucia zagrożenia i posłuszeństwa wobec dyktatorskiej władzy - kto miał jakiekolwiek w tym względzie wątpliwości powinien się ich pozbyć widząc co ta złodziejska banda robi z wyborami
2020-04-23 08:15:21
Mach: Wuhan, to ponad 11 mln miasto,a cała prowincja ma więcej mieszkańców niż cała Republika Czeska i Polska razem wzięte, więc gęstość zaludnienia, przy podobnych obostrzeniach przesądza o tym ,że rygory ustanowione przy przekraczaniu granicy w celach gospodarczych są na wyrost. Wuhan było tylko przez 1 miesiąc izolowane od reszty kraju a my już się zbliżamy do tego okresu przy wielokrotnie mniejszej gęstości zaludnienia a więc przy wielokrotnie niższym ryzyku przenoszenia wirusa.
2020-04-23 08:16:30
Mach: Czas znieść restrykcje na granicy polsko-czeskiej.
2020-04-23 08:26:13
stefanbbn: ten wirus to cos zupelnie nowego,zadne PANSTWO nie bylo czy jest przygotowane na konfrontacje z takin kataklizmem.Nie ma obecnie zadnego panstwa na swiecie o ktorym moznabyloby powiedziec---sa na wszystko przygotowani-nie zrobili zadnego bledu.Nawet tutaj cytowana wielokrotnie Szwecja ma olbrzymie trudnosci-restrykcje male co prawda ale juz sa.Polska opieka zdrowotna prezentuje sie na razie dobrze.Panstwa o wiele bogatsze jak Wlochy, czy Hiszpania przezywaja dramatyczny upadek ich opieki lekarskiej.Wielka Brytania przezywa szok -nie wiem czy wiecie ale sluzba zdrowia nie jest za dobra-popytajcie tylko znajomych czy rodzine ktora mieszka na Wyspie.Polska idzie droga wiekszosci panstw UE.Probuje sie restrykcji ktore moze nie sa az tak skuteczne.Pamietajmy ze stoimy na poczatku inwazji wirusowej.Jakie kroki sa skuteczne a jakie nie musimy wyprobowac.
2020-04-23 10:10:03
Tscharny: Ponawiam zaproszenie na "spacer" przy granicy w sobotę o godz.12. Wiem od swojego pracodawcy (firma w Czechach), że czeski rząd więcej działa w tej sprawie niż nasz.Zalożenia są takie, żeby przepuszczać pracowników przygranicznych, którzy mają negatywne testy na covid19(kwestia ustaleń technicznych,jak robić testy).Reszta wymogów,taka jak było przed zamknięciem.Podejrzewam, że pracodawcy czescy dofinansowali by w jakiejś części testy. Takie propozycję wysyłałem do MZ,UM Cieszyn ...bez odzewu dla szarego obywatela..
2020-04-23 10:12:15
Tscharny: Można jeszcze zabezpieczyć migrację poprzez aplikację lokalizacyjną (wiem,nie każdy się na to zgodzi,ale ja np. bym sie zgodził).
2020-04-23 10:13:29
krzysztof.nn: jedne państwa były przygotowane lepiej, drugie gorzej - Polska f a t a l n i e, a 5 lat rządów PiS to okres bezustannej walki rządzących z lekarzami, ratownikami, pielęgniarkami, chaos i bałagan w służbie zdrowia po utworzeniu absurdalnej "sieci", miliardy przeznaczone na partyjną propagandę TVPiS, rządowa agencja rezerw materiałowych zamiast sprzętu ochronnego kupowała węgiel na hałdach - jedne państwa po wybuchu epidemii zajęły się problemem merytorycznie i z udziałem ekspertów - w Polsce mieliśmy najpierw festiwal ironicznych wypowiedzi rządzących i ich głupawych żartów z tematu, szumowski i maseczki to tylko jeden z przykładów, teraz cały wysiłek władzy idzie w organizację zamachu stanu pod pretekstem wyborów prezydenckich - kto w sytuacji jaką dzisiaj mamy jeszcze próbuje usprawiedliwiać rządzącą nami bandę, jeśli nie jest płatnym trollem bez wątpienia musi być ostatnim g a m o n i e m
2020-04-23 10:16:25
Tscharny: Maj będzie dużo gorszy pod kątem ekonomicznym, ponieważ pracownicy odcięci od pracy nie będą już otrzymywać wynagrodzenia. Zresztą Ci którzy stracili pracę w Polsce, również odczują skutki pandemii. Politycznie teraz:dlatego rządzącym zależy na wyborach w maju,bo później nastroje narodu nie będą już tak przychylne (jestem apolityczny,to tylko moja logiczna analiza).
2020-04-23 10:34:10
rainman: Na ten moment aktywnosc opozycyjnych poslow i europoslow z naszego regionu w sprawie przejscia jest zerowa. To samo poslow i europoslow z partii rzadzacej. Tak jak pisalem - wystarczy rozpoczac rozliczac.
2020-04-23 15:40:25
krzysztof.nn: pitu-pitu, klasyka - rozliczać będziemy PiS-owską złodziejską bandę
2020-04-23 17:31:58
stefanbbn: krzysztof ja nikogo na tym forum nigdy nie obrazilem-kazdy ma swoje zdanie ale wolnosc konczy sie na wolnosci blizniego.Nigdy nie wybieralem PIS,nie pracuje dla polityki-bo sie nia brzydze, i nie jestem platnym trollem ani gamoniem.Chcialbym jednak tutaj na forum fair play.Piszesz ze jedne panstwa byly lepiej przygotowane na taki wypadek niz inne.Tak ale te lepiej przygotowane panstwa sa bogatsze i wydaja wiecej na sluzbe zdrowia-to jest niestety duza czesc tajemnicy funkcjonowania sluzby zdrowia.Druga czesc to organizacja sluzby i tutaj sa nieslychane bledy ale niestety ciagnie sie to od poprzedniej wladzy ktora nie zrobila porzadku ani skostnialych struktur nie skruszyla.Krzysiu jak myslisz dlaczego nasza opozycja jest taka slaba.Komu zaufac jesli nie ma nikogo ktory bylby w stanie nakreslic wizje przyszlosci ,potrztebujemy osobe charyzmatyczna z wizjami lub dobrymi planami na przyszlosc.A w praktyce---kazdy sobie rzepke skrobie..Restrykcje w Polsce sa podobne do restrykcji w UE,jak juz pisalem niestety musi sie wytestowac jakie sa dobre a jakie nie.
2020-04-23 18:51:14
krzysztof.nn: stefan - czy państwo bogatsze czy biedniejsze ma tyle wspólnego z głupotą, partyjniactwem, arogancją, bezczelnością, niekompetencją władzy, że wszystkie te przymioty akurat na biedę pracują - nikt nie kazał PiS-owskiej władzy zaniedbywać służby zdrowia przez lata, finansować miliardami partyjnej telewizji która non stop szczuła Polaków na personel medyczny, idiotyczne zakazy też nie są wymuszane na tym rządzie lecz sam je wprowadza - daruj sobie pisanie o poprzedniej władzy, bo 5 lat to wystarczająco dużo, by ten realny czy zmyślony temat odstawić - o słabości opozycji nie jej faktyczne walory dziś decydują, tylko barbarzyński, dyktatorski sposób sprawowania władzy przez PiS, co głęboko w de ma konstytucję, ustawy, sądy itede, uzbrojony we wszystkie resorty siłowe, wojsko i służby specjalne drwi sobie nie tylko z opozycji ale przede wszystkim z nas Polaków - na taką władzę żadna opozycja demokratyczna nie znajdzie sposobu kiedy rządzący odbierają jej nawet prawo do wypowiedzi w parlamencie - to my, naród, suweren, pogardzany przez PiS ciemny lud musimy sami swoją siłę pokazać, a nie tłumaczyć się "słabą opozycją" , bo takie tłumaczenie właśnie jest de facto przejawem największej słabości - i tylko my, naród, suweren, pogardzany przez PiS ciemny lud może tę władzę tym politycznym bandytom, notorycznym łgarzom i pospolitym złodziejom odebrać
2020-04-23 20:32:20
politykier: krzysiu+, Czy czasem nie preferujesz prywatnej służby zdrowia?
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: