Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Aniołki znów mogą fruwać

Aniołki znów mogą fruwać w pełnej krasie - odnowiono malowidła w kościele św. Marii Magdaleny w Mazańcowicach (Gmina Jasienica). Robią wrażenie?

Na początku roku pisaliśmy o ciekawych pracach renowatorskich malowideł ściennych z lat 1929-1934 w kościele św. Marii Magdaleny w Mazańcowicach (Gmina Jasienica) Pisaliśmy: „Czyszczą” aniołkom skrzydła  W miniony czwartek (27.06.2024) komisja konserwatorska z udziałem Konserwatora Diecezjalnego zapoznała się efektem prac i jednogłośnie je odebrała.

Jak informuje Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Katowicach dekoracja malarska zachowała się na ścianach i sklepieniach nawy i prezbiterium a charakteryzuje się bogatą ornamentyką geometryczną i dekoracją roślinną, utrzymana jest w stylu młodopolskiej szkoły krakowskiej z dużym wpływem ornamentyki ludowej i secesyjnej.

- W prezbiterium znajdują się dwie duże sceny „Zwiastowanie” i „Przemienienie na Górze Tabor” a na łuku tęczowym przedstawienia aniołków adorujących Agnus Dei (Baranek Boży). Natomiast na chórze podziwiać można przedstawiania związane z muzyką tj. centralnie umieszczona postać anioła ze skrzypcami oraz flankujące go przedstawienia: św. Cecylii - patronki organistów i króla Dawida z harfą.

W części centralnej poszczególnych przęseł sklepienia nawy znajdują się rozbudowane dekoracje ornamentalne z główkami realistycznie przedstawionych główek aniołów (najlepiej zachowane) – czytamy w komunikacie WUOZ.

Prace nad renowacją malowideł trwały kilka miesięcy, jak podają urzędnicy z Katowic, po usunięciu wtórnych przemalowań w partiach przedstawień figuralnych wykonano rekonstrukcję nawiązującą do zachowanych warstw oryginalnych.

- Prace poprzedziły badania konserwatorskie stratygraficzne oraz kwerenda archiwalna (zwłaszcza analogie do innych zachowanych malowideł oraz archiwalne fotografie udostępnione przez Parafian), dzięki której udało się zrekonstruować fragmenty dekoracji malarskiej ścian zamalowane w latach 70. XX w.

To nie koniec prac renowacyjnych w kościele w Mazańcowicach - w tym roku planowane są prace konserwatorskie przy ołtarzu głównym.

Kościół pw. św. Marii Magdaleny został wpisany do rejestru zabytków województwa śląskiego pod pozycją A/471/16.

NG/mat.pras.

źródło: ox.pl
dodał: NG

Komentarze

5
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2024-07-04 12:21:25
one: Piękne
2024-07-04 15:55:36
alouette: Cudowne!
2024-07-04 23:19:57
pół_Sasina_z_Wiślicy: Piękne to były wymalowania w skoczowskim kościele Piotra i Pawła zanim je proboszcz Picha kazał zamalować kiczem i tandetą. Tak, ten sam Picha co ogołocił stary cmentarz z drzew.
2024-07-06 09:58:06
oxjas1: Latac to moga nietoperze noca.
2024-07-06 13:15:16
pół_Sasina_z_Wiślicy: ...i jeszcze latawce, i chyba latawice?
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: