Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Alarm Smogowy

Ostatnio tematy ekologiczne są poruszane bardzo często, zarówno w czasie oficjalnych spotkań oraz konferencji, jak i podczas spotkań prywatnych. Wszystko za sprawą rosnącej świadomości ekologicznej społeczeństwa, która jest wynikiem licznych akcji, mających na celu promowanie ochrony środowiska. Rozmowy są podejmowanie również dzięki samej ustawie antysmogowej, która początkiem września była głośno komentowana - także na naszych łamach.

- Niestety, na chwilę obecną problem powietrza złej jakości, a co za tym idzie samego smogu, wciąż nie został rozwiązany. W tym sezonie grzewczym, znów możemy odnotować spore przekroczenia pyłu zawieszonego w powietrzu, w którego skład wchodzi wiele substancji szkodliwych, który mają negatywny wpływ na nasze zdrowie – imówi portalowi ox.pl Magda Koc z Ustrońskiego Alarmu Smogowego.

Zgodnie z informacjami, jakie otrzymała redakcja od Ustrońskiego Alarmu Smogowego– w Cieszynie już od wtorku (07.11) są raportowane średniodobowe przekroczenia, a w Ustroniu od wczoraj(08.11). Dzisiejszy dzień nie zapowiada się lepiej, zgodnie z pomiarami dokonywanymi przez WIOŚ już rano stan powietrza był alarmujący. Smog nie tylko zaburza piękne widoki (Beskidy są przysłonięte, wyglądają jak zamglone), ale również jest niebezpieczny dla zdrowia. Przede wszystkim osoby starsze, kobiety w ciąży oraz dzieci powinny znacznie ograniczyć przebywanie na zewnątrz.

Skąd jednak u nas takie zanieczyszczenie? – Wiele osób uważa, że zła jakość powietrza w regionie jest wynikiem huty, zlokalizowanej w Trzyńcu – odpowiada Magda Koc – w rzeczywistości jednak w ostatnich dniach oraz dzisiaj nie ma wiatru, więc powietrze z Trzyńca nie miałoby jak do nas dotrzeć. To my sami odpowiadamy za stan powietrza, którym oddychamy.

Warto w tym momencie zaznaczyć, że problem nie dotyczy tylko i wyłącznie ostatnich dni, czy też samego Cieszyna i Ustronia. Problem smogu jest obecny od lat i nie da się go rozwiązać w przeciągu jednego sezonu. - Z pewnością jakość powietrza jest zła w całym okresie grzewczym, w związku z czym powinniśmy szczególnie uważać na to, co spalamy w piecach, czy też jakiego rodzaju ogrzewania używamy. W tym wypadku dbając o powietrze, dbamy o własne zdrowie. Przy takich wskazaniach, ruch na świeżym powietrzu nie jest wskazany, nie powinniśmy wychodzić z domu, jeżeli nie jest to konieczne. Jeżeli chcemy to zmienić, musimy dołożyć wszelkich starań, aby wspólnie dbać o środowisko – podsumowała Magda Koc.

 

źródło: ox.pl
dodał: JS

Komentarze

7
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2017-11-09 20:25:06
jasio11: Zakaz palenia flotem i miałem....Miało być czyste powietrze i co ??? !!!! Czas na zakaz palenia węglem.....Potem gazem a na końcu solary też będą szkodliwe .
2017-11-10 09:58:47
efelinqa: JA palę na rozpałkę petami i styropianem z budowy, potem muł bo mom jeszcze 5 ton. Ciepołach jeszcze pocięte opuny ale mi się skończyły. Wungiel je za drogi a drzewo ino w kominku. Fajnie też sie hajczom stare buty,,,
2017-11-10 12:58:20
wodz dziewieciu niedzwiedzi: Brawo marszałku i sejmiku woj. slaskiego---i co ---zakazami swoimi miałes rozwiazac problem i dalej problem pozostał! myslales ze jaki to rewolucjonista bedziesz a tu dupa! tylko napedziliscie kopalnią zyski nie wiadomo jakie, a zwykli ludzie musieli na ogrzanie swoich domów poniesc wydatki rzedu kilkuset -do- tyś zloty wiecej w imie waszych urojonych pomysłów! a jesli komus smierdzi to niech wypierd.... do innego woj .albo za granice !ludzie namawiam was palcie czym popadnie a jak chca ekologie to niech pierwsze pomysla jak ludzią ulzyc nie łupiąc ich podatkami zakazami tylko w formie doraddztwa i obniżyc cene gazu do ogrzewania domu minimum o 50%!
2017-11-10 20:45:41
Równo-mierny: Internety jak zawsze udowadniają, że półmózgowie i ćwierćyntelygenctwo to trudna do wyeliminowania przypadłość naszych czasów... Proponuję selekcję naturalną poprzez zamknięcie się w Waszych \"kotłowniach\" przy zatkanym wylocie komina...
2017-11-11 07:03:53
lancerevo1: mamy jednak głupich mieszkańców, takich jak wodz dziewieciu niedzwiedzi<br />
2017-11-13 11:09:18
bronek91: Może wprowadzimy szwedzkie rozwiązanie? Likwidujemy cmentarze a marownie zamieniamy w lokalne ciepłownie.
2017-12-21 23:27:31
Jarex18: http://czysteogrzewanie.pl/jak-palic-w-piecu/jak-palic-czysto-weglem/
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: