Kobiety dla Niepodległej
W czasie wykładów przybliżone zostaną sylwetki kobiet, których działalność wiąże się bezpośrednio z odzyskaniem niepodległości, a także tych, które codzienną pracą w warunkach wolności tworzyły nową rzeczywistość i nowe wzorce patriotyzmu. - Ich postawy nawet w czasach współczesnych inspirują do działania dla przyszłości naszego kraju. Potrafiły, mimo różnych poglądów, działać i pracować razem dla dobra wspólnego i budować nowoczesne państwo. Ich działania wpisują się w lokalne, historyczne dziedzictwo. Problematyka kobiet na Śląsku Cieszyńskim jest wyjątkowa, ponieważ w pierwszym polskim rządzie, jaki powstał na ziemiach polskich po I wojnie światowej znalazło się 14,5% kobiet, w Radzie zasiadały kobiety, co w tamtych czasach było absolutnym ewenementem, gdyż wówczas kobiety nie miały praw wyborczych, nie tylko na Śląsku Cieszyńskim, ale w większości krajów europejskich – powiedziała portalowi ox.pl Halina Bocheńska, prezydent lokalnego koła Soroptymist International.
Soroptymistki działają na Śląsku Cieszyńskim już od wielu lat, a ich celem jest między innymi promowanie lokalnej działalności kobiet i upamiętnienia tych, zasłużonych dla lokalnej społeczności oraz kultury – Od maja prowadziłyśmy cykl spotkań dla młodzieży, podczas których przybliżałyśmy sylwetki kobiet, zasłużonych dla Śląska Cieszyńskiego. Spotkania te zakończone były ankietą, w której uczestnicy spotkań zaznaczali, która z kobiet ich zdaniem, najbardziej zasługuje na to, aby stać się patronką danej ulicy. Projekt przedstawiłyśmy Radzie Miejskiej w Cieszynie i Komisja Urbanistyki wystąpiła z wnioskiem aby roboczą nazwę ulicy Hajduka - Wschodnia, po konsyltacjach społecznych i po zakończeniu trwającej inwestycji zastąpić nazwą ulica Marii Wardasówny – tłumaczyła Halina Bocheńska.
„Kobiety dla niepodległej” to cykl spotkań, wykładów oraz prelekcji, które będą miały ścisły związek z obchodami Roku Niepodległości – w czasie spotkań zostaną również przybliżone najważniejsze daty, związane z odzyskaniem przez Polskę niepodległości. Poniżej daty spotkań z mieszkańcami Śląska Cieszyńskiego:
- 17 listopada godz. 16:00 - Biblioteka Miejska w Cieszynie
- 20 listopada godz. 16:00 - Zamek Cieszyn
- 21 listopada godz. 16:00 - Uniwersytet III Wieku UŚ Cieszyn
JŚ
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.