Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Kobiety dla Niepodległej

Od 8. Listopada (środa) cieszyński oddział Międzynarodowej Organizacji Soroptymist International rozpoczął swój cykl spotkań, mający na celu upamiętnienie roli kobiet w walce o niepodległość Polski. Cykl jest zatytułowany ''Kobiety dla niepodległej'' i składają się na niego spotkania, w czasie których opisywane są sylwetki określonych kobiet, które w jakiś sposób zasłużyły się w walce o niepodległość Polski.

W czasie wykładów przybliżone zostaną sylwetki kobiet, których działalność wiąże się bezpośrednio z odzyskaniem niepodległości, a także tych, które codzienną pracą w warunkach wolności  tworzyły nową rzeczywistość i nowe wzorce patriotyzmu. - Ich postawy nawet w czasach współczesnych inspirują do działania dla przyszłości naszego kraju. Potrafiły, mimo różnych poglądów, działać i pracować razem dla dobra wspólnego i budować nowoczesne państwo. Ich działania wpisują się w lokalne, historyczne dziedzictwo. Problematyka kobiet na Śląsku Cieszyńskim jest wyjątkowa, ponieważ w pierwszym polskim rządzie, jaki powstał na ziemiach polskich po I wojnie światowej znalazło się 14,5% kobiet, w Radzie zasiadały kobiety, co w tamtych czasach było absolutnym ewenementem, gdyż wówczas kobiety nie miały praw wyborczych, nie tylko na Śląsku Cieszyńskim, ale w większości krajów europejskich – powiedziała portalowi ox.pl Halina Bocheńska, prezydent lokalnego koła Soroptymist International. 

Soroptymistki działają na Śląsku Cieszyńskim już od wielu lat, a ich celem jest między innymi promowanie lokalnej działalności kobiet i upamiętnienia tych, zasłużonych dla lokalnej społeczności oraz kultury – Od maja prowadziłyśmy cykl spotkań dla młodzieży, podczas których przybliżałyśmy sylwetki kobiet, zasłużonych dla Śląska Cieszyńskiego. Spotkania te zakończone były ankietą, w której uczestnicy spotkań zaznaczali, która z kobiet ich zdaniem, najbardziej zasługuje na to, aby stać się patronką danej ulicy. Projekt przedstawiłyśmy Radzie Miejskiej w Cieszynie i Komisja Urbanistyki wystąpiła z wnioskiem aby roboczą nazwę ulicy Hajduka - Wschodnia, po konsyltacjach społecznych i po zakończeniu trwającej inwestycji zastąpić nazwą ulica Marii Wardasówny – tłumaczyła Halina Bocheńska. 

„Kobiety dla niepodległej” to cykl spotkań, wykładów oraz prelekcji, które będą miały ścisły związek z obchodami Roku Niepodległości – w czasie spotkań zostaną również przybliżone najważniejsze daty, związane z odzyskaniem przez Polskę niepodległości. Poniżej daty spotkań z mieszkańcami Śląska Cieszyńskiego: 

  • 17 listopada godz. 16:00   - Biblioteka Miejska w Cieszynie
  • 20 listopada godz. 16:00   - Zamek Cieszyn
  • 21 listopada godz. 16:00   - Uniwersytet III Wieku UŚ Cieszyn 

 

źródło: ox.pl
dodał: JS

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: