Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Aktywna Komisja Ochrony Przyrody PTTK

Działacze Komisji Ochrony Przyrody przy Oddziale PTTK ''Beskid Śląski'' w Cieszynie podsumowali miniony, 2017 rok działalności.

Patrząc na bogate sprawozdanie zawierające organizacje licznych wycieczek edukacyjnych, konkursów, prelekcji, sprzątań terenów zielonych nasuwa się spostrzeżenie, iż KOP PTTK przede wszystkim wychodzi ze swą działalnością na zewnątrz, przygotowując liczne przedsięwzięcia dla dzieci i młodzieży spoza organizacji dla których akcje Komisji często są bodźcem do późniejszego rozwijania zainteresowań przyrodą i krajoznawstwem.

Komisja na zebraniu sprawozdawczym połączonym ze spotkaniem okołoświątecznym zebrała się 5 lutego. Przewodniczący KOP PTTK Jan Machała odczytał wspomniane, obszerne sprawozdanie. Wynika z niego, iż działacze Komisji w minionym roku zorganizowali 4 sprzątania obiektów przyrodniczych w Cieszynie i Ustroniu w których wzięło udział 192 uczestników, imprezy związane ze świętami przyrodniczymi takimi jak Święto Drzewa, w ramach którego zorganizowano Rajd „Pod Małą Czantorię” dla grupy 100 uczniów S.P. Nr 2 w Ustroniu zwieńczony ogniskiem i konkursem wiedzy przyrodniczo krajoznawczej, 6 odrębnych konkursów krajoznawczych, a do tego 9 kolejnych, przeprowadzonych przy okazji wycieczek i lekcji przyrody w terenie. Wycieczek przyrodniczo-krajoznawczych Komisja zorganizowała 21. W sumie wzięło w nich udział około 650 uczestników. Każdorazowo po zakończonych konkursach nagrodzone prace były wystawiane do oglądania w Gminnych Ośrodkach Kultury, bibliotekach, Bibliotece Miejskiej i Zamku Cieszyn oraz Nadleśnictwie Ustroń. Wystawy takie były zorganizowane 4, wzięło w nich udział około 550 uczestników, a ilu zwiedzających obejrzało prace promujące poszanowanie przyrody – nie wiadomo.

Ponadto członkowie Komisji brali udział w szkoleniach i spotkaniach takich jak Program dotyczący Urządzania Lasu czy program edukacji w Nadleśnictwie Ustroń czy posiedzeniu dotyczącym Planów Zadań Ochronnych dla Obszarów Natura 2000 w Starostwie w Bielsku-Białej. Ponadto członkowie komisji stale poszerzają swą wiedzę. W minionym roku jej członkowie zdali kolejne egzaminy na rozszerzenie uprawnień Przewodników Turystyki Pieszej, otrzymali odznaki i dyplomy na X-lecie.

KOP PTTK zajmuje się także propagowaniem krajoznawstwa. Między innymi poprzez zachęcanie do zdobywania odznak turystycznych, krajoznawczych. I tak zweryfikowano i przyznano 85 odznak takich jak: TYRYSTA PRZYRODNIK (w sumie 9: popularnych 7, mała brązowa 1, mała złota – 1), TROPICIEL PRZYRODY - 48 (brązowych – 42, srebrnych – 6), Odznaka Turystyki Pieszej - 21 (Siedmiomilowe Buty – 19 w tym 12 srebrnych, 7 złotych, 1 Popularna), Dziecieca Odznaka Turystyczna – 7.

Omówiono także ramowo plan działalności na rok bieżący. Zorganizowane zostaną sztandarowe imprezy, takie jak sprzątania i konkursy przyrodniczo - plastyczne urządzane przy współpracy i pomocy Nadleśnictwa Ustroń, wycieczki i prelekcje edukacyjne, lekcje przyrody w terenie połączone ze zwiedzaniem obiektów przyrodniczych w regonie. A że wszystkie tego typu akcje zwieńczone są konkursami wiedzy przyrodniczej i krajoznawczej Machała podczas spotkania zaprezentował przygotowane przez siebie nowe zestawy pytań konkursowych tak ustnych, jak i polegających na dopasowywaniu podpisów pod zamieszczone w albumie zdjęcia. I od razu przetestował na członkach komisji urządzając im konkurs.

(indi)
 

źródło: ox
dodał: BT

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: