Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Akcja „Nie ślepnij” w Cieszynie

Bezpłatne testy w kierunku chorób siatkówki i jaskry z algorytmami RetinaLyze w Centrum Medycznym BeskidMed. Razem z rakiem i chorobami serca cukrzyca jest głównym powodem zgonów w Polsce. W mediach, aptekach, w poradniach specjalistycznych mówi się o tym problemie dużo. Na naszym portalu temat ten pojawił się już wielokrotnie. Najważniejsze jest zwiększenie świadomości społeczeństwa o przyczynach, objawach, sposobie leczenia i powikłaniach związanych z cukrzycą.

Na świecie jest 40 mln osób niewidomych, a 80% przypadków ślepoty można byłoby zapobiec, gdyby je odpowiednio wcześnie wykryto. Co drugi cukrzyk nie wie o swojej chorobie, a ci, którzy cierpią z jej powodu (wiedząc o niej lub nie), powinni zbadać wzrok pod kątem retinopatii cukrzycowej przynajmniej raz w roku. Do dziś było to bardzo trudne, ze względu na ogromne kolejki do okulistów, natomiast duńska sztuczna inteligencja, która zawitała w Polsce niedawno stwarza możliwość przeprowadzenia takich badań przesiewowych przez okulistę lub optometrystę i otrzymania wyniku w ciągu 30 sekund!

Pojawiają Ci się niteczki i mroczki w oczach? Zdarzają Ci się dni, że nie masz ostrości widzenia? Po zamknięciu oczu widzisz błyski i „robaczki” pod powiekami? To mogą być objawy kilku chorób narządu wzroku. Dzięki inicjatywie bezpłatnych testów oferowanych przez firmę RetinaLyze oraz Centrum Medyczne BeskidMed osoby zmagające się z tymi i innymi dolegliwościami, będą mogły sprawdzić, czy chorują na:

  • retinopatię cukrzycową,
  • zwyrodnienie plamki żółtej spowodowane wiekiem,
  • jaskrę.

Cukrzyca jest ogromnym problemem cywilizacyjnym dotykającym już około 5% populacji, a liczba diabetyków w Polsce szacowana jest na poziomie ponad 3 milionów osób (w tym zarejestrowanych 2 miliony). Cukrzyca jest chorobą metaboliczną polegającą na dysfunkcji wysepek trzustkowych produkujących insulinę, a cała reszta objawów i skutków jest wtórna w stosunku do jej niedoboru. Przy niedoborze dochodzi powiem do podwyższenia poziomu cukru we krwi (hiperglikemia) i, co za tym idzie, przewlekłego uszkodzenia naczyń krwionośnych w różnych narządach i tkankach. Zaburzenia produkcji insuliny mogą mieć charakter wrodzony (jak w przypadku cukrzycy typu I) lub – częściej – nabyty (cukrzyca typu II) w wyniku bezrefleksyjnego stylu życia w zakresie zbyt tłustej, słodkiej, obfitej diety oraz braku ruchu.

Według Światowej Organizacji Zdrowia liczba chorych na cukrzycę będzie systematycznie wzrastać. Cukrzyca jest chorobą cywilizacyjną, a najwięcej diabetyków jest w społeczeństwach rozwiniętych. Wiąże się to z niezdrowym stylem życia, nadmiernym spożywaniem żywności wysokoprzetworzonej, szczególnie fast foodów oraz brakiem aktywności fizycznej, co w konsekwencji prowadzi do otyłości.

Był koniec lutego 2012 roku kiedy pierwszy raz trafiłem do poradni okulistycznej w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym przy ul. Ceglanej w Katowicach. Podczas badania lekarz okulista powiedział: „Dlaczego nie przyszedł Pan dwa lata temu? Wówczas może coś byśmy uratowali…”. Moja odpowiedź brzmiała: „Panie doktorze ja jeszcze miesiąc temu pracowałem na komputerze”. Zostałem umówiony na zabieg Witrektomii prawego oka. Dwukrotnie zostawałem wycofany z bloku operacyjnego i odesłany do domu w celu unormowania ciśnienia. Dopiero w czerwcu udało się przeprowadzić czterogodzinny zabieg. Podczas wizyt kontrolnych nie było żadnej poprawy, na prawe oko nic nie widziałem. Dodatkowo w sierpniu zaproponowano mi taki sam zabieg na lewym oku bo było w jeszcze gorszym stanie niż poprzednie. Tutaj były potrzebne dwa zabiegi Witrektomii. Od 18 października tego roku zostałem osobom ociemniałą. Powód – retinopatia cukrzycowa.”

Nie piszę tego aby się chwalić lub kogoś straszyć. Po prostu chciałbym poprosić Was o zadbanie o narząd wzroku z którym naprawdę lepiej się żyje. Jednak można się przed takimi powikłaniami chronić wykonując badania kontrolne, okresowe w gabinetach czy poradniach okulistycznych. Właśnie nadarza się taka okazji aby sobie pomóc.

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom wszystkich osób pragnących dowiedzieć się więcej na temat możliwych konsekwencji zdrowotnych wynikających ze skradających się do nas podstępnie chorób oczu, firma RetinaLyze wraz z Centrum Medycznym BeskidMed oraz przy współpracy ze Szpitalem Śląskim w Cieszynie zapraszają na bezpłatne testy w kierunku retinopatii cukrzycowej, zwyrodnienia plamki żółtej I jaskry, które odbędą się w dniach:
12-19.04.2021 w Centrum Medycznym BeskidMed w Cieszynie, ul. Bielska 8, w Cieszynie

Wystarczy wypełnić prostą ankietę na stronie BeskidMed.pl, oceniającą ryzyko wystąpienia choroby. W następnym kroku należy wypełnić formularz rejestracyjny lub skontaktować się telefonicznie z rejestracją, by ustalić godzinę konsultacji. Osoby zarejestrowane zostaną przebadane pod okiem okulistów oraz optometrystów. Pozytywny wynik testu nie jest diagnozą, ale motywacją do dalszej, pogłębionej diagnostyki, do której wyselekcjonowani w ten sposób pacjenci zostaną skierowani. 

Więcej informacji o akcji, cukrzycy oraz jak się zapisać znajduje się tutaj: https://przejrzyjnaoczy.pl/nie-slepnij/

 

Patronem medialnym akcji jest portal www.ox.pl

Andrzej Koenig

źródło: ox.pl
dodał: red

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: