Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Afera korupcyjna w Funduszu Górnośląskim. Sprzęt medyczny trafiał także do Cieszyna

Prokuratura Regionalna w Katowicach prowadzi śledztwo w sprawie nieprawidłowości w działaniu Funduszu Górnośląskiego. Według doniesień "Gazety Wyborczej" miał on zakupywać sprzęt medyczny dla szpitali po zawyżonych cenach. Jak udało się nam ustalić, środki ochrony osobistej pozyskane przez instytucję trafiały także do Szpitala Śląskiego w Cieszynie.

Według "Wyborczej" na zakup sprzętu dla szpitali Fundusz Górnośląski przeznaczył 101 mln zł, z czego 86 mln zł pochodziło z funduszy unijnych. Warto też dodać, że w sierpniu z funkcji prezesa funduszu został odwołany Krystian Stępień, a jako powód podawano "utratę zaufania ze strony zarządu województwa", którego pracami kieruje marszałek Jakub Chełstowski.

Jak przekazuje naszej redakcji Katarzyna Żołna z biura prasowego Prokuratury Regionalnej w Katowicach, śledztwo zostało wszczęte w grudniu 2021 roku. - Prowadzone jest w sprawie niegospodarności, w okresie od marca 2020 roku do czerwca 2021 roku, na szkodę Funduszu Górnośląskiego S.A. w związku z udzielaniem nieuzasadnionych ekonomicznie zamówień na dostawy środków ochrony osobistej dla placówek medycznych - mówi dodając, że prokuratura nie udziela szczegółowych informacji dotyczących prowadzonego dochodzenia.

Skontaktowaliśmy się też z Ewą Herman - rzeczniczką prasową Szpitala Śląskiego w Cieszynie. Z przekazanej nam informacji wynika, że cieszyńska placówka otrzymała nieodpłatnie sprżęt ochrony osobistej od Funduszu Górnośląskiego za łączną kwotę blisko 600 tys. zł. - W ramach projektu Fundusz Górnośląski SA zakupił i nieodpłatnie przekazał ZZOZ w Cieszynie środki ochrony indywidualnej, stanowiące rekomendowany element środków ochrony dla personelu medycznego przy kontakcie z pacjentem z podejrzeniem lub rozpoznaniem zakażenia SARS-CoV‑2 o wartości 593.887,63 zł. Były to m.in.: środki ochrony twarzy (półmaski, półmaski filtrujące FFP3, półmaski filtrujące FFP2, maseczki chirurgiczne), środki ochrony oczu (gogle wielorazowe, okulary ochronne wielorazowe, przyłbice wielorazowe), środki ochrony nóg (wyroby do ochrony nóg, wyroby do ochrony nóg wysokie), środki ochrony dłoni (rękawice, rękawice nitrylowe, rękawice sterylne), środki ochrony ciała (kombinezony ochronne, fartuchy ochronne, czepki ochronne, fartuchy flizelinowe, ubrania flizelinowe) - wylicza, podając też konkretne ilości otrzymanego sprzętu:

 • Kombinezony ochronne - 8.825 szt.
 • ochraniacze na obuwie - 300 szt.
 • ochraniacze obuwia TYVEK - 1.000 par
 • maski ochronne - 200 szt.
 • przyłbice ochronne - 80 szt.
 • czepki - 9.000 szt.
 • fartuchy fliselinowe - 25.000 szt.
 • fartuch ochronny SMS - 350 szt.
 • maska chirurgiczna - 62.350 szt.
 • półmaska FFP2 - 2.500 szt.
 • półmaska FFP3 - 13.598 szt.
 • rękawice nitrylowe - 248.000 szt.

Aferze związanej z funduszem podporządkowana będzie dzisiejsza (15.9) sesja Sejmiku Województwa Śląskiego, zwołana na wniosek opozycji przez przewodniczącego Jana Kawuloka.

KR

źródło: ox.pl
dodał: Krzysztof Rojowski

Komentarze

12
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2022-09-15 19:54:31
suski: a propos korupcji, taki na przykład Norbert Kaczmarczyk, ten od ciągnika za 1,5 mln i 150 hektarów za pół darmo: "Nie przejmujcie się głupotą i zawiścią złych ludzi - Beata Kempa, 26 VIII. Teraz się na tym biednym Norbercie wyżywają - Tadeusz Cymański, 27 VIII. To przykład afery ogórkowej - Zbigniew Ziobro, 3 IX. Atak opozycji na ślubny prezent - TVP, 25 VIII.
2022-09-15 19:55:16
suski: a jednak prezes kurdupel się wystraszył ciemnego ludu i zdymisjonował gościa...
2022-09-15 19:57:26
suski: Kaczyńska Marta, bratanica kurdupla - na terenie posiadłości należącej do spółki której prezesem jest jej mąż powstał nielegalny kanał zakończony przystanią, bez wymaganych prawem pozwoleń. Ruszą ją?
2022-09-15 20:24:18
suski: a za jednego zdymisjonowanego aferzystę prezes kurdupel musi od razu wstawić innego - padło na Kowalskiego, i ten wybór 10/10 skomentowała opozycja: "To, że ktoś jest kompletnym burakiem, w żadnym stopniu nie uzasadnia nominacji do resortu rolnictwa." (B. Budka)
2022-09-15 20:24:54
suski: Roman Giertych: "Może i Kowalski na uprawach się nie zna, ale wiedzę o życiu wieprzy, bydła, baranów i osłów ma perfekcyjną."
2022-09-15 21:59:27
oxjas1: Jeszcze niedawno dziadzio-prezes PiS powiedzial - „wstrzymamy premie w spolkach panstwowych“. A tymczasem od stycznia do sierpnia 2022 Ministerstwo Finansow przeznaczylo 23 mln zl na premie dla swoich "za szczegolne osiagniecia w pracy zawodowej". Klamia, kradna, oszukuja a ciemny lud sie cieszy.
2022-09-15 22:06:59
jurcyk_52: Ciemny lud się obudzi z letargu jak im tyłki przemarzną zimą, a do gara nie będzie co włożyć.
2022-09-15 22:23:04
jurcyk_52: Kościół wspiera ciemną masę masa ciemna głosuje a kurdupla, kurdupel kłamie i ośmiesza a oni nas utopią jak ryby w Odrze. i bujdy jak w kieracie. Ludu obudź się. Teraz kolejne miliony na katastrofę smoleńską na przekop bratanicy. Ludzie w jakim kraju my żyjemy. Ludzie na biedaszybach węgiel zbierają..... itd
2022-09-16 08:41:00
oxjas1: Dla przypomnienia - „ Marcin Szumowski po powrocie do Polski z USA stal się specjalistą od leków od raka. Przez 7 lat jego firma dostała 300 mln i nie stworzyła ANI JEDNEGO LEKU. Pieniądze zniknęły.. Kasę dla tej firmy, w której ma udziały także jego żona organizował Minister Zdrowia Szumowski. Taka „ Camorra rodzinna“. Takiej patologii nie bylo nawet za komuny. Nieudacznicy z partyjnej lapanki i karierowicze typu patoMejzy, to dzisiejsza „elyta“ decydujaca o losie 38 mln dummego kraju.
2022-09-16 08:53:03
Skywalker: O wiceministrze rolnictwa Norbercie Kaczmarczyku Polska usłyszała, gdy podczas hucznego wesela dostał w prezencie ślubnym od brata ciągnik za 1,5 mln zł, a potem tłumaczył, że to jednak nie prezent. Wirtualna Polska ustaliła, że polityk pomógł bratu w poddzierżawieniu 141 hektarów państwowej ziemi. Dzięki patentowi z poddzierżawą, Kaczmarczyk ominął wprowadzone przez PiS prawo, zgodnie z którym grunty powinni dzierżawić lokalni rolnicy. Za użytkowanie ziemi płaci pięć razy mniej niż gospodarze, którzy startowali w państwowym przetargu. Sranda musi być.
2022-09-16 10:30:53
GusGus: Warto może przypomnieć, że wywalony już z Funduszu Górnośląskiego prezes Krystian Stępień za podejrzenia wielomilionowych matactw był rekomendowany nie kogo innego tylko Pana wicemarszałka Wojciecha Kałużę, którego chyba tutaj nikomu nie trzeba przedstawiać.
2022-09-16 16:00:55
św. Patryk.: PIS, aka Paranoja i Smoleńsk, Populizm i Socjalizm, Podpierdolimy i Słońce, Potwór i Spółka, Przykry Incydent Sejmowy, ***** *** - rządzą 7 lat, w tym czasie dopierdzielili Polkom i Polakom niespotykaną d r o ż y z n ę, najwyższe p o d a t k i, rekordową i n f l a c j ę i rekordowe z a d ł u ż e n i e państwa, najwyższą od II wojny światowej u m i e r a l n o ś ć i najniższą liczbę narodzin, n a j d r o ż s z y i najliczniejszy rząd, n a j n i ż s z e inwestycje... można tak w nieskończoność, a o zaoranych s t a d n i n a c h koni arabskich, wyburzanej e l e k t r o w n i w Ostrołęce, lipnych r e s p i r a t o r a c h i maseczkach, milionach na kłamstwa s m o l e ń s k i e ruskiego agenta Macierewicza, węglu na kartki, zbieraniu chrustu itp nawet szkoda wspominać
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: