Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Minister Zdrowia akredytował Szpital Śląski w Cieszynie

Tylko 177 placówek w całym kraju i 23 na Śląsku posiadają akredytację Ministerstwa Zdrowia. Dla Pacjentów oznacza to, że leczy się tu na najwyższym poziomie.


W całej Polsce działa 898 szpitali – tylko 177 z nich posiada akredytację Ministra Zdrowia.  - Dla Pacjentów certyfikat akredytacyjny oznacza, że jakość leczenia w cieszyńskiej placówce realizowana jest na najwyższym poziomie, a sam szpital spełnia szereg określonych kryteriów jakości i bezpieczeństwa, dysponuje wykwalifikowaną kadrą medyczną oraz profesjonalnym sprzętem medycznym. Cieszyński szpital uzyskał akredytację już po raz czwarty, z powodzeniem utrzymując ją nieprzerwanie od 2011 roku – informuje Czesław Płygawko, dyrektor Szpitala Śląskiego w Cieszynie.  

Przez ostatnie lata wiele zmieniło się w cieszyńskim szpitalu. Placówka obecnie dysponuje jednym z najlepszych Szpitalnych Oddziałów Ratunkowych w regionie, świadczy opiekę medyczną w 22 oddziałach szpitalnych i 24 poradniach specjalistycznych oraz prowadzi Stację Dializ, Centrum Zdrowia Psychicznego i Poradnię Psychologiczną dla Dzieci i Młodzieży. Posiada także wykwalifikowany personel niosący fachową pomoc mieszkańcom powiatu cieszyńskiego i okolic. Ponadto szpital w trosce o zapewnienie jak najlepszej jakości udzielanych świadczeń, zrealizował liczne inwestycje, m.in. budowę lądowiska dla helikopterów ratunkowych, uruchomienie pracowni kontenerowej TK i RTG, utworzenie kompleksu leczenia chorób zakaźnych i chorób płuc oraz modernizację nowej siedziby Centrum Zdrowia Psychicznego. Potwierdzeniem skuteczności prowadzonych działań i świadczeniem opieki medycznej zgodnie z najwyższymi standardami Ministerstwa Zdrowia jest przyznany 31 sierpnia 2022 roku Certyfikat Akredytacyjny. Szpital Śląski, jako placówka akredytowana, udziela świadczeń medycznych i prowadzi opiekę nad pacjentami w oparciu o procedury, które zapewniają bezpieczeństwo, komfort i najwyższe kryteria jakości leczenia.

- W Szpitalu Śląskim podejmujemy działania, aby zapewnić jak najwyższą jakość opieki i leczenia. Jesteśmy dumni, że po raz czwarty udzielono nam akredytacji w zakresie naszej działalności. Przyznany dokument jest dowodem na bezpieczną, skuteczną i fachową opiekę nad pacjentem, ale także potwierdzeniem, że placówka jest komfortowym miejscem pracy dla personelu. Utrzymany od 11 lat certyfikat świadczy o spełnieniu po raz kolejny niełatwych wymagań Ministerstwa Zdrowia dotyczących organizacji i funkcjonowania szpitala - wskazuje Czesław Płygawko, Dyrektor Szpitala Śląskiego w Cieszynie i dodaje: - Przyznane wyróżnienie to zasługa całego personelu szpitala, który każdego dnia ciężko pracuje na sukces szpitala, pomimo trudności jakie przyniosła pandemia i wyzwań obecnej sytuacji w ochronie zdrowia – stwierdza dyrektor.

Proces akredytacji jest długi. Udziela jej Minister Zdrowia, na wniosek Rady Akredytacyjnej, po przeprowadzonym przez wizytatorów Centrum Monitorowania Jakości audycie. To prestiżowe wyróżnienie, po spełnieniu szeregu standardów akredytacyjnych, udzielane jest tylko najlepszym szpitalom w kraju na okres 3 lat. Szpital Śląski w Cieszynie po raz pierwszy do procesu akredytacji przystąpił już w roku 2011 i od tamtego czasu z powodzeniem odnawia akredytację.

- Ocena akredytacyjna szpitali jest złożonym i pracochłonnym postępowaniem. Doświadczeni, zewnętrzni wizytatorzy, doskonale znający specyfikę pracy szpitali, przyglądają się pracy kadry i analizują różnorodne aspekty podstawowej działalności szpitala, takie jak m.in. proces leczenia i opieki nad pacjentem. Weryfikują także działania zarządcze, organizacyjne i administracyjne – podsumowuje Czesław Płygawko, Dyrektor Szpitala Śląskiego w Cieszynie.

Placówka musiała spełnić aż 221 standardów akredytacyjnych w 15 działach funkcjonowania szpitala. Analizie podlegały m. in. takie działania jak: ciągłość opieki, prawa pacjenta, ocena stanu pacjenta, opieka nad pacjentem, kontrola zakażeń,  zabiegi i znieczulenia, farmakoterapia, laboratorium, diagnostyka obrazowa, odżywianie, poprawa jakości i bezpieczeństwo pacjenta, zarządzanie ogólne, zarządzanie zasobami ludzkimi, zarządzanie informacją, zarządzanie środowiskiem opieki. Przystąpienie do procesu akredytacji jest dobrowolne dla każdego szpitala. Ocena szpitala oparta jest na porównaniu stwierdzonej podczas wizytacji praktyki postępowania i stanu szpitala ze wzorcami, jakie stanowią standardy akredytacyjne oraz dokonanie oceny stopnia ich spełnienia.

Obecnie Szpital Śląski w Cieszynie znalazł się w gronie 177 placówek medycznych w całym kraju, które posiadają tego typu wyróżnienie z 898 funkcjonujących stacjonarnych szpitali ogólnych w Polsce. W województwie śląskim Certyfikat Akredytacyjny posiadają 23 szpitale ze 136 placówek funkcjonujących na Śląsku. Cieszyński szpital z uzyskanym wyróżnieniem znalazł się w tym samym w gronie, co np. Górnośląskie Centrum Zdrowia Dziecka, Śląskie Centrum Chorób Serca w Zabrzu, Uniwersyteckie Centrum Kliniczne Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach czy Centrum Leczenia Oparzeń w Siemianowicach Śląskich.

KOD/mat.pras.

źródło: ox.pl
dodał:

Komentarze

16
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2022-09-15 20:30:48
Artur_z_bažin: dyplomów przybywa, pieniędzy na leczenie i personelu dalej brakuje
2022-09-16 04:44:21
piotrk74842: śmieszne
2022-09-16 08:17:45
iga: A kto zlikwidował klasy pielęgniarskie w Cieszyńskich LO no podpowiem miń był niejaki Miler a premierem był P Buzek
2022-09-16 08:37:04
oxjas1: iga, dla przypomnienia - pisiory rzadza juz 7 rok, dlaczego nie przywrocili klas pielegniarskich ? Zapytaj onych. Dlatego mowienie „tamci“ nie zrobili tego, lub zrobili to, nie jest juz smieszne a wrecz infantylne.
2022-09-16 08:45:31
Po Prostu: iga może jedynie powtarzać przekazy dnia, niczego sama nie wymyśli, a na Nowogrodzkiej też im tylko zostało obwinianie historii, po prostu - ciekawe że iga nie pamięta jak posłanka PiS całkiem niedawno kazała personelowi medycznemu wyjeżdżać za granicę, to Alzheimer czy obłuda?...
2022-09-16 09:56:40
iga: oxjas w 1 LO jest klasa medyczna
2022-09-16 10:05:09
Vito: Oxjas i reszta patrykowej ferajny. Wasi rządzili 8lat i gowno zrobili. Dlatego śmiesznym jest to co zarzucacie pisowcom, bo zarzucacie im tylko to co wasza ekipa robiła przez te 8lat. Malwersacje finansowe, plucie na ludzi i sprzedaż wszystkiego co się dało. Co do szpitala cieszyńskiego jeszcze nie tak dawno po właśnie te wasze 7 lat temu był przez wielu nazywany rzeźnia. I strach było tam wchodzić. Dzisiaj jest placówka na naprawdę dobrym poziomie z uprzejmym personelem. Przejdz się po oddziałach a zobaczysz masę tabliczek z polską flaga (nie unijna) I kwotami dofinansowania z krajowych środków. 7lat temu był minister który tylko mówił że krajowych środków nie ma i nie będzie i mamy tylko tyle co bruksela rzuci. Takie to były rządy.
2022-09-16 10:07:13
Vito: BTW po ruskich porażkach na Ukrainie Moskwa nie wydała wytycznych dla swych zagranicznych trolli, nie mówiąc co mają pisać i chyba wstrzymując kase. Dziwnym trafem zbiegło się to że zniknięciem kilku kont na ox, w tym słynnego patryka. Ciekawe!?
2022-09-16 11:01:08
oxjas1: igus, w II LO masz klase biologiczno-chemiczna od kilkudziesieciu lat .
2022-09-16 16:01:36
św. Patryk.: PIS, aka Paranoja i Smoleńsk, Populizm i Socjalizm, Podpierdolimy i Słońce, Potwór i Spółka, Przykry Incydent Sejmowy, ***** *** - rządzą 7 lat, w tym czasie dopierdzielili Polkom i Polakom niespotykaną d r o ż y z n ę, najwyższe p o d a t k i, rekordową i n f l a c j ę i rekordowe z a d ł u ż e n i e państwa, najwyższą od II wojny światowej u m i e r a l n o ś ć i najniższą liczbę narodzin, n a j d r o ż s z y i najliczniejszy rząd, n a j n i ż s z e inwestycje... można tak w nieskończoność, a o zaoranych s t a d n i n a c h koni arabskich, wyburzanej e l e k t r o w n i w Ostrołęce, lipnych r e s p i r a t o r a c h i maseczkach, milionach na kłamstwa s m o l e ń s k i e ruskiego agenta Macierewicza, węglu na kartki, zbieraniu chrustu itp nawet szkoda wspominać
2022-09-16 16:02:54
św. Patryk.: no i jeszcze nam PiS wyhodował stadko inteligentnych inaczej racioków typu vito, to teraz wyborcza baza tej złodziejskiej bandy
2022-09-16 17:42:54
Oko: Od dwóch lat powtarzam, że zakładanie maseczek 24h powoduje niedotlenienie, co widać powyżej. Wściekliznę u tego typa, zauważyliśmy już na długo przed covidiozą.
2022-09-16 18:10:16
oxjas1: - [ ] Przed pandemia specjalisci mowili - uwazajcie, wtedy Pis mowil, ze to opozycja sieje panike. Jak PiS rozdawal i kradl pieniadze na potege, znow wolali, opozycja sieje panike. Teraz jest wiegiel po 3000 tys zl a chleb po 6 i paliwo po 7- 8 zl. Jak specjalisci ostrzegali o inflacji, pisiory mowily, ze Tusk sieje panike. Dzisiaj Polacy maja najwieksza inflacje w Europie. A Glapinski nie powiedzial jeszcze ostatniego slowa.
2022-09-16 18:10:17
oxjas1: - [ ] Przed pandemia specjalisci mowili - uwazajcie, wtedy Pis mowil, ze to opozycja sieje panike. Jak PiS rozdawal i kradl pieniadze na potege, znow wolali, opozycja sieje panike. Teraz jest wiegiel po 3000 tys zl a chleb po 6 i paliwo po 7- 8 zl. Jak specjalisci ostrzegali o inflacji, pisiory mowily, ze Tusk sieje panike. Dzisiaj Polacy maja najwieksza inflacje w Europie. A Glapinski nie powiedzial jeszcze ostatniego slowa.
2022-09-16 19:37:58
Artur_z_bažin: Vito ławki patriotyczne po deszczu będą na wyprzedaży, jest dużo chętnych zapisz się na kolejkę u proboszcza
2022-09-17 07:27:13
sierżant_Niemyty_Wycior: vito coś ci się obiło o uszy, Szpital Śląski jako "rzeźnia", to za czasów dyrektorowania tam Kawuloka, tego PiS-owskiego aparatczyka, partyjnego kolegi słynnej sprzedajnej kałuży?... pewnie masz rację
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: