80 lat szpitala w Czeskim Cieszynie - wykład w Avionie
- Początkowo szpitale znajdowały się przy klasztorach, bądź też przy ośrodkach, gdzie swoją siedzibę mieli biskupi – informowała prowadząca. – W Cieszynie jednym ze starszych szpitali jest ten, zlokalizowany przy kościele św. Elżbiety. Droga połowa XIX wieku, to czas rozwoju wszelkiego rodzaju szpitali. Wtedy powstał budynek aktualnego Szpitala Śląskiego, znajdującego się po polskiej stronie - wyjaśniała.
Zgodnie z informacjami, podanymi przez prowadzącą, w momencie kiedy Cieszyn był jednym dużym miastem, nie było większych problemów z hospitalizacją mieszkańców obu brzegów Olzy. Problem pojawił się po rozdzieleniu Śląska Cieszyńskiego w 1920 roku – lokalny szpital pozostał po polskiej stronie, w związku z czym zaistniała konieczność budowy nowego obiektu szpitalnego, w Czeskim Cieszynie.
- Po wytyczeniu graniczy, pomiędzy Cieszynem i Czeskim Cieszynem, mieszkańcy Czech wciąż byli hospitalizowani w szpitalu znajdującym się po polskiej stronie – mówiła Pavelkowa – jednak wiązały się z tym określone problemy. W przypadku epidemii granice były zamykane, w związku z czym Czeski Cieszyn był od szpitala odcięty. Z kolei Szpital w Ostrawie był bardziej oddalony, a w owym czasie znajdowało się w nim 350 miejsc, co w czasie epidemii było niewystarczające.
W 1933 roku, dokładnie 10 października został położony kamień węgielny pod nowy szpital, zlokalizowany w Czeskim Cieszynie, jego otwarcie nastąpiło w roku 1937. Szpital początkowo zatrudniał 37 osób i był w stanie jednorazowo hospitalizować 73 osoby (tyle przewidziano łóżek dla pacjentów). Z czasem szpital był rozbudowywany i odnawiany.
JŚ
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.