Wykład: Księstwo Cieszyńskie z polskiej perspektywy
Wykład zatytułowany był „Księstwo Cieszyńskie z polskiej perspektywy (1914-1918). Wykład miał ścisły związek z wystawą przygotowaną przez Książnicę Cieszyńską (Cieszyn 1918. Polski my naród, polski ród), którą można podziwiać na cieszyńskim rynku oraz z Rokiem Niepodległości, związanym ze zbliżającą się 100. Rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości (1918).
- W 1918 roku, kiedy Austriacy (może przez nienajlepsze ministerstwo spraw zagranicznych) wykonali pewne gesty antypolskie, to wywołało wielkie manifestacje antyaustriackie i antyniemieckie na terenie Galicji i również Śląska Cieszyńskiego – mówił prof. Chwalba – palone były portrety cesarza austriackiego Karola. Wtedy również stronnictwa narodowe na Śląsku Cieszyńskim wybrały drogę w kierunku Rzeczypospolitej.
W czasie wykładu zostały przybliżone również sylwetki przywódców stronnictw narodowych Śląska Cieszyńskiego – prof. Chwalba odniósł się do Jana Michejdy, Józefa Londzina oraz Tadeusza Regera. Opisana została również rola kobiet, które na skalę kraju bardzo szybko zyskały dostęp do urzędów oraz mogły brać aktywny udział w lokalnych działaniach (również tych niepodległościowych)
- Pytania po wykładzie doskonale wskazują, w jakim kierunku powinny podążać badania historyków. Dziękuję bardzo za inspirujące spotkanie – podsumował po wykładzie prof. Chwalba – podczas zastanawiania się w Krakowie nad kondycją polskich bibliotek naukowych (takich bibliotek jest ponad 50 w Polsce), padło stwierdzenie, że najlepszą z bibliotek specjalistyczno-naukowych, nie będących bibliotekami uniwersyteckimi jest właśnie Książnica Cieszyńska.
Joanna Świba
Portal OX.PL był patronem medialnym wydarzenia
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.