Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

7 przystanków pamięci - prelekcja Karola Cieślara

W środę (16.05) na terenie Osiedlowego Centrum Kultury i Rekreacji, działającego przy SM "Cieszynianka" odbyło się spotkanie z cyklu "Zaolzie w Dyskusyjnym Klubie Propozycji "Podgórze", zorganizowane przez Koło nr 2 "Mały Jaworowy" Macierzy Ziemi Cieszyńskiej. Tym razem zaproszonym gościem był Karol Cieślar, który opowiedział o siedmiu przystankach pamięci.

 

Jako pierwsze przedstawione zostały pamiątkowe płyty, które zostały odsłonięte w 2014 roku pod Teatrem Cieszyńskim (Tesinskie Divadlo). Realizacja tego pomysłu trwała aż siedem lat, jednak ostatecznie działania zakończyły się sukcesem. Na płytach znalazły się gwiazdy ponad 50 aktorów, zasłużonych dla teatru cieszyńskiego. Każdego roku na płytach pojawiają się nowe nazwiska.

Drugi z przystanków pamięci to Obelisk na Górze Cieślar, który upamiętnia rodziny Cieślarów, żyjące w kraju i na terenie całego świata. Miejsce, w którym znalazł się obelisk nie jest przypadkowe, to tam, każdego roku spotykają się rodziny Cieślarów z całego świata.

Na trzecim miejscu znalazł się nowy kamień graniczny na czwórstyku – miejsca, gdzie kiedyś stykały się tereny czterech samodzielnych gmin. Jest to również miejsce, gdzie spotykają się cztery drogi. Kamień graniczny pojawił się tam już w 1938 roku, jednak został wyrwany i porzucony w zaroślach. Kamień został odnaleziony, jednak był w tak złym stanie, że trzeba było wykonać jego replikę.

Czwarty przystanek to tablica w „leśnym kościele” na Zakamieniu (południowe zbocze Czantorii). W tym miejscu odbywały się tajne ewangelickie nabożeństwa w XVII wieku. Numer piąty to pomnik ks. Władysława Santariusa w Trzanowicach, szóstka to pomnik ofiar II wojny światowej w Gródku a siódemka okazała się krzyżem wykutym w skale w Kamieniołomie na terenie Czeskiego Cieszyna.

- W życiu lubię materializować pamięć i utrwalać ślady historii. Moich inicjatyw jest wiele, jednak te  siedem miłych memu sercu pomników, które dzięki współpracy z wieloma rzeźbiarzami, inwestorami oraz osobami zaangażowanymi w życie społeczne, zostały zrealizowane na terenie Śląska Cieszyńskiego, zasługują na szczególną uwagę – tłumaczył prowadzący.

 

źródło: ox.pl
dodał: JS

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: