Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

4 minuty decydują o życiu

Nieszczęśliwe zdarzenie, natychmiastowa reakcja, szybka pomoc... Niejednokrotnie o szansach na przeżycie decydują minuty. Tak naprawdę nigdy nie wiemy, w jakiej roli możemy się znaleźć - poszkodowanego, czy osoby, która będzie musiała udzielić pomocy. Ważne jest, aby każdy znał podstawy udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej i umiał z nich skorzystać w praktyce.

Uczniowie szkół ponadgimnazjalnych Powiatu Cieszyńskiego stanęli do kolejnej edycji konkursu wiedzy i umiejętności praktycznych z zakresu pierwszej pomocy przedmedycznej. 9 października w sali sesyjnej Starostwa Powiatowego odbyła się olimpiada w ramach programu "4 minuty, które decydują o życiu".

To był dzień, kiedy nie tylko można było zaprezentować swoje umiejętności, ale również wiele się nauczyć. A taka wiedza to bezcenny skarb, który może zadecydować o zdrowiu, a nawet życiu drugiego człowieka. - W tym roku w olimpiadzie "4 minuty, które decydują o życiu" udział wzięło 14 szkół ponadgimnazjalnych naszego powiatu. To bardzo dobry wynik... - mówi w rozmowie z portalem ox.pl prowadząca spotkanie - Barbara Kłosowska, kierownik Biura Promocji Zdrowia - Konkurs odbywa się w ramach programu, który obejmuje cykl szkoleń wiosennych i jesienną olimpiadę. Od tego roku inicjatywa programu została poszerzona. W ciągu trzech lat mamy zamiar objąć szkoleniami wszystkie szkoły. Szkolenia będą miały formułę 4, 8 i 16- godzinnych spotkań. Wyłonieni w ten sposób liderzy staną się szkolnymi ratownikami medycznymi.

W tym roku odbywa się pierwszy cykl szkoleń. Skorzystało z nich już pięć szkół. - Wszystko po to, żeby uczniowie czuli się bezpiecznie, mieli odpowiednią wiedzę, umiejętności praktyczne w udzielaniu pomocy medycznej sobie, swoim bliskim oraz osobom obcym i żeby takich osób, które potrafią tej pierwszej pomocy udzielić było coraz więcej... - akcentuje B. Kłosowska.

Jak przebiegał konkurs? Można powiedzieć, że standardowo, a więc zaczęło się od wykonania przez jednego z uczestników drużyny zadania praktycznego. Krwotoki, rany, urazy, zasłabnięcia... z takimi wyzwaniami musieli zmierzyć się startujący w konkursie. A łatwo nie było. - Najgorszy jest ten stres, który nam towarzyszy – mówili zgodnie uczniowie. Oczywiście umiejętności oceniało jury. W drugiej części zmagań kolejny członek drużyny musiał zmierzyć się w teście z wiedzy teoretycznej. Trzecią część  stanowiło zadanie praktyczne z RKO.

- To, co dzisiaj działo się w tej sali z całą pewnością utkwi w waszej pamięci na długo - zapewniał młodzież Jan Kawulok dyrektor Cieszyńskiego Pogotowia Ratunkowego. Zanim jury wyłoniło laureatów wicestarosta  Jerzy Pilch podziękował uczestnikom za udział w konkursie.-  Zwycięzcami tej olimpiady jesteście Wy wszyscy, którzy zechcieliście wystartować w tym konkursie, zaangażować się w inicjatywę i stworzyć wspaniałą atmosferę... - podkreślał.

Tegorocznymi zwycięzcami olimpiady wiedzy "4 minuty, które decydują o życiu" została drużyna nr 12, reprezentująca Zespół Szkół Ekonomiczno-Gastronomicznych w Cieszynie – Katarzyna Bartosik i Patryk Gaszczyk. Miejscem drugim nagrodzona została młodzież z Zespołu Szkół Budowlanych w Cieszynie – Kamil Nowak i Adrian Tomik. Na miejscu trzecim uplasował się team, który stanowili uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego im. A. Osuchowskiego – Aneta Kuś i Monika Koch.

 

Barbara Stelmach-Kubaszczyk

źródło: ox.pl
dodał: BSK

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: