Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

300 tysięcy za most? Powstanie nowa przeprawa nad Olzą?

Jeden oddali do użytku w ubiegłym roku, teraz myślą nad budową kolejnego. W magistratach Cieszyna i Czeskiego Cieszyna powstaje koncepcja budowy kładki nad Olzą. Pomiędzy obecnym mostem Wolności i Przyjaźni.
W czerwcu ubiegłego roku otwarto nową przeprawę nad Olzą. (Zobacz: Przyjaźń, Wolność i Sport) Most Sportowy – taką nazwę otrzymał przypadł do gustu wielu spacerującym po obu częściach miasta. Będę tutaj jeździł na rolkach – deklarował podczas otwarcia mostu Vit Slovaczek starosta Czeskiego Cieszyna. Czy jeździ, tego nie wiadomo, wiadomo jednak, że urzędnicy w czeskim magistracie pracują już nad koncepcją kolejnej przeprawy. Podobne prace trwają po polskiej stronie Olzy.
 
To bardzo wstępne koncepcje, ale warto się nad nimi pochylić, bo są szanse, że za stosunkowo niewielkie pieniądze można wybudować kolejny most nad rzeką – mówi Mieczysław Szczurek burmistrz Cieszyna. Most miałby powstać mniej więcej w tym miejscu, gdzie kiedyś zlokalizowana była stara, drewniana przeprawa.
 
Przypomnijmy, że już kilka lat temu pojawił się pomysł, by w tym miejscu powstała kładka. Zaprojektował ją słynny francuski projektant Francois Roche. Pomysł jednak z braku funduszy upadł. Zobacz : Nowe mosty nad Olzą
 
Jednak, by przystąpić do prac, trzeba pieniędzy i zgody radnych. Na najbliższej, czwartkowej sesji radni w Cieszynie będą debatować nad ewentualnym przystąpieniem do prac koncepcyjnych związanych z budową kładki.

 
 
Pieniądze w lwiej części pochodzić mają z środków unijnych. Warto skorzystać, bo można uzyskać dofinansowanie rzędu 85%. Pozostałe koszty podzielimy między oba miasta. - tłumaczy Szczurek. Z bardzo wstępnych obliczeń, których dokonano w czeskocieszyńskim urzędzie, wynika, że most miałby kosztować około miliona euro. Jeśli dofinansowanie z unijnej kasy byłoby na poziomie zakładanym przez władze miast, wówczas wkład w budowę wynosiłby około 300 tysięcy złotych na każdą z gmin.
 
Radni Czeskiego Cieszyna w ubiegłym tygodniu już podjęli pozytywną uchwałę w kwestii budowy mostu. Teraz decyzja leży po polskiej części miasta. Na razie powstały dwie wstępne koncepcje, polska i czeska. Później zespół architektów ma zając się wypracowaniem jednego wspólnego projektu. Wszystko jednak zależy od radnych Cieszyna, czy zdecydują się przystąpić do tej inicjatywy.
 
Jan Bacza
źródło: OX.pl
dodał: JB

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: