Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

27 marca: 60 Międzynarodowy Dzień Teatru

Dzisiaj (27.03.) przypada Międzynarodowy Dzień Teatru. Jest to święto uchwalone w 1961 roku, na pamiątkę otwarcia Teatru Narodów w Paryżu, które miało miejsce 27 marca 1957 roku. Wszyscy dobrze wiemy, że teatry są zamknięte dla publiczności z uwagi na panującą pandemię. Jednak wiele instytucji obchody przenosi do sieci.

Międzynarodowy Dzień Teatru został ustanowiony w czerwcu 1961 r., na pamiątkę otwarcia Teatru Narodów w Paryżu, które miało miejsce 27 marca 1957 r. Ustanowienie Dnia Teatru zaproponował Arvi Kivimaa, prezydent Fińskiego Ośrodka Międzynarodowego Instytutu Teatralnego podczas 9. światowego kongresu Międzynarodowego Instytutu Teatralnego w Helsinkach. Odtąd Dzień Teatru jest koordynowany i obchodzony przez ponad sto narodowych ośrodków ITI na całym świecie.

Obchody Światowych Dni Teatru mają na celu realizacje statutowych zobowiązań ITI. W statucie czytamy m.in.: „ITI powstało w celu promocji i międzynarodowej wymiany informacji na temat teatru, pobudzenia kreacji i zwiększenia współpracy ludzi teatru; uświadomienia opinii publicznej wagi sztuki i artystycznej kreacji w życiu codziennym, w celu wzmocnienia przyjaźni i więzi międzyludzkich.”

27 marca, co roku, rozsyłana jest wiadomość, tłumaczona na ponad 20 języków, od wybitnego człowieka teatru zawierająca jego przemyślenia na temat teatru i światowej harmonii.

„Silna potrzeba tworzenia u autorów, scenografów, tancerzy, śpiewaków, aktorów, muzyków, reżyserów nigdy nie zostanie zaduszona, a w bardzo niedługiej przyszłości zakwitnie od nowa” - napisała w orędziu na 60. Międzynarodowy Dzień Teatru brytyjska aktorka Helen Mirren.

Miejmy nadzieję, że kolejny 61 Międzynarodowy Dzień Teatru będzie można obchodzić „na żywo” na teatralnej widowni, a nie w domu przed komputerem.

AK

źródło: ox.pl
dodał: red

Komentarze

1
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2021-03-27 12:11:40
św. Patryk.: nigdy się źle nie powodziło, ale tak dobrze jak w czasie epidemii załodze cieszyńskiego "teatru" nigdy nie było - "teatr" w cudzysłowie, bo to żaden teatr tylko budynek po dawnym niemiecko-austriackim teatrze, dający od dekad ciepłe schronienie niemałej grupie budżetowych nieśmiertelników
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: