Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

2020 bardziej niebezpieczny niż 2019?

Zgodnie ze statystykami Państwowej Straży Pożarnej rok 2020 w powiecie cieszyńskim był bardziej niebezpieczny niż 2019. Dlaczego? Z pewnością przyczyniły się do tego wichury, które stosunkowo często odwiedzały nasz region, jednak prawdziwym problemem są sytuacje, których można było uniknąć…

omenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Cieszynie opublikowała statystyki wyjazdów w 2020 roku:

  • Pożary - 345
  • Miejscowe Zagrożenia (MZ) - 2843
  • Alarmy Fałszywe (AF) - 315

W 2019 roku na terenie powiatu cieszyńskiego ratownicy interweniowali łącznie 3265 razy. W 2020 roku interwencji było  o 238 więcej.  Z pewnością przyczyniły się do tego wichury, które odwiedzały nasz region – chociaż nie było sytuacji, kiedy przez pogodę strażacy musieli interweniować 400, czy 500 razy, to kilka razy zdarzyła się sytuacja, że przez wiatry odnotowaliśmy ponad 100 interwencji. Na szczęście jeżeli chodzi o powodzie i podtopienia to w ten rok względnie nas oszczędził – wyjaśnia st. kpt. Michał Pokrzywa Oficer Prasowy cieszyńskiej PSP.

 Ze strażackich statystyk wynika, że nawet 80% zdarzeń jest spowodowanych przez działanie lub zaniechanie człowieka – już samym problemem jest ilość alarmów fałszywych. Pochodzą z systemów przeciwpożarowych. Jednak sytuacja, kiedy czujka wzbudziła się na skutek prac remontowych (czujki nie zawsze odróżniają kurz w powietrzu, który daje złudzenie zadymienia od dymu pożarowego), czy też wzbudzenie czujki przez parę wodną to sytuacje, których można uniknąć. Odpowiedzią jest na przykład przeniesienie czujki w inne miejsce. Często poruszany temat pożarów przewodu kominowego to również problem – tych zdarzeń naprawdę można uniknąć, odpowiednio często czyszcząc komin – podsumowuje Pokrzywa.

 

źródło: ox.pl
dodał:

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: