2011 Rokiem Morcinka
W 2011 roku mija 120 rocznica urodzin Gustawa Morcinka. Temu, niegdyś bardzo popularnemu, a dzisiaj zapominanemu nieco pisarzowi, będzie poświęcony rok 2011 na Zaolziu.
Zarząd Główny PZKO (Polski Związek Kulturalno-Oświatowy - organizacja społeczna reprezentująca mniejszość polską w Czechach) zatwierdził program obchodów Roku Gustawa Morcinka. Obejmuje on m.in. konferencję naukową w filii UŚ w Karwinie z wystawą okolicznościową, prelekcje na temat Morcinka, konkursy czytelnicze dla młodzieży, koncert "Dlo Gustlika gro muzyka". W 120 rocznice urodzin włączy się również polska Szkoła Podstawowa w Karwinie, która przygotuje konkursy, gazetkę i - w miarę możliwości finansowych - przewodnik po Karwinie, w którym miałyby znaleźć się opisy miasta z dzieł Morcinka, fotografie, mapki.
Jak informuje portal Ox.pl kierownik Muzeum im. Gustawa Morcinka w Skoczowie, Wiesław Kuś, skoczowska placówka włączy się i wspomoże organizację zaolziańskiego "Roku Morcinkowskiego". 120 urodziny autora "Wyrąbanego chodnika" świętowane będą również w Skoczowie:
- Zakład Literatury PAN zorganizował już sesję poświęconą Morcinkowi na Uniwersytecie Sląskim w dniach 17-18 stycznia br. - informuje Wiesław Kuś i dodaje - My także planujemy otworzyć dodatkową wystawę. Rozmawiałem również z Panią Burmistrz Skoczowa, Janiną Żagan, uroczystości 120-lecia urodzin Morcinka odbędą się najprawdopodobniej w okolicach Dni Skoczowa lub Festiwalu Kuchni Zbójnickiej.
Autor "Łyska z pokładu Idy" to postać ważna dla Śląska Cieszyńskiego. Morcinek urodził się w Karwinie (ówcześnie Austro-Wegry jak cały Śląsk Cieszyński) 25 sierpnia 1891 roku, dzięki składkom kolegów górników mógł uczęszczać do seminarium nauczycielskiego w Białej (Bielsko-Biała). W czasie I wojny światowej został powołany do służby wojskowej w garnizonie w Cieszynie, a po wojnie pracował jako nauczyciel w Skoczowie. Jego uczennicą była Maria Wardasówna, póżniejsza powieściopisarka , autorka m.in. "Maryśka ze Śląska" i cyklu "Wyłom", ukazującego wieś na Śląsku Cieszyńskim na przełomie XIX i XX wieku.
W Skoczowie znajduje się obecnie muzeum biograficzne Morcinka (wraz ze spacerowym szlakiem morcinkowskim) i Szkoła Podstawowa nr 1.
Pisarz działał również politycznie: brał udział w przewrocie polskiej rady Narodowej na Śląsku Cieszyńskim, którego celem było przyłączenie całego Księstwa do Polski (1918). Po II wojnie światowej należał do PZPR, był posłem na Sejm PRL I kadencji. Wtedy też wysunął propozycję (podsunięto przez Bieruta) przemianowania Katowic na Stalinogród, która przyczyniła się do spadku jego popularności i niechęci mieszkańców. Morcinek zmarł 20 grudnia 1963 roku na białaczkę i został pochowany na Cmentarzy Komunalnym w Cieszynie.
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.