20 lat euroregionu - filmy w Avionie

W niedzielę (22.04) na terenie czeskiego Avionu miały miejsce projekcje filmów, które w jakiś sposób nawiązywały do losów Czech oraz Polski w 2 połowie XX wieku. Wydarzenie było częścią obchodów 20-lecia Euroregionu Śląska Cieszyńskiego - podpisanie umowy polsko-czeskiej, która rozpoczynała współpracę regionalną miało miejsce 22 kwietnia 1998 roku.

 

Pierwszy z filmów „Europa Środkowa idzie na wolność” opowiadał między innymi o wydarzeniach na terenach Czechosłowacji w 1989 roku, wystąpieniu Vaclava Havla w sejmie na terytorium Polski oraz tworzenie Grupy Wyszehradzkiej. Nawiązywano również do działań Solidarności Polsko-Czechowsłowackiej, Aksamitnej Rewolucji w Pradze, czy też do nawiązania współpracy z Węgrami. Ostatecznie, działania przybliżone w filmie wpłynęły na powstanie Trójkąta Wyszehradzkiego oraz wyprowadzenia wojsk sowieckich z regionu.

Zgromadzeni widzowie mieli również szansę zobaczyć film „OLGA”, który opowiada o losach niezwykłej kobiety, która od początku wspierała Vaclava Havla w jego działaniach. W filmie przedstawione zostały dotąd nieznane dokumenty, nagrania oraz zdjęcia. Tytułowa bohaterka jest komentatorką społeczną, która zawsze wyraża swoje emocje i uczucia, nawet jeżeli są one w jakiś sposób niezgodne z panującymi nastrojami.

Wstęp na projekcje filmów był bezpłatny, a samo wydarzenie było częścią projektu „JUBILEO – Podsumowanie i promocja dorobku współpracy transgranicznej w Euroregion Śląsk Cieszyński”.

 

źródło: ox.pl
dodał: JS

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
kontakt z redakcją