Tramwajem po Cieszynie ? - podano wyniki analiz
W 1911 roku na cieszyńskie ulice wyjechał pierwszy tramwaj. Trasa miała 1793 metry długości, była jednotorowa z mijanką na Rynku i przy moście na Olzie. Tabor składał się z 4 wozów. Trasa rozpoczynała się na ul. Bielskiej, a kończyła przy stacji kolejowej za rzeką Olzą. Rok (1921) po podziale miasta na część polską i czechosłowacką zlikwidowano linię tramwajową. Ten środek transportu pozostał jednak w pamięci wielu cieszyniaków. Po ponad 95 latach do tematu tramwaju postanowiły wrócić władze Czeskiego Cieszyna i Cieszyna. W zeszłym roku zlecono opracowanie koncepcji przywrócenia transgranicznej komunikacji tramwajowej, jednak w nowej formie. Tramwaj miałby mieć przede wszystkim charakter atrakcji turystycznej.
Wartość projektu „Analiza możliwości przywrócenia tramwaju jako atrakcji turystycznej Cieszyna i Czeskiego Cieszyna” to brutto 97 tys. zł. Prace zainicjowane przez stronę polską, finansowane były ze środków unijnych. Celem zadania było rozważenie aspektów historycznych, przestrzennych, technicznych, rozwoju turystyki oraz kwestii marketingowych i prawnych przywrócenia połączenia tramwajowego. 19 kwietnia br. w KaSS Střelnice odbyła się konferencja zamykająca wspomniany polsko-czeski projekt. Jak już wiadomo tramwaj nie wróci na cieszyńskie ulice. Projektu nie uda się zrealizować z przyczyn techniczych, a także ekonomicznych.
Nie będzie jeżdżącego tramwaju zaczynającego swoją trasę na cieszyńskim Rynku, a kończącą się na ul. Dworcowej w Czeskim Cieszynie. Natomiast, będziemy na pewno wracać do idei jednego miasta. Odzwierciedleniem tej idei będzie szlak świetlny oraz postawienie zrekonstruowanego wagonu w rejonie Mostu Przyjaźni. Chcemy żeby ten produkt turystyczny przypominał wspaniałą historię Cieszyna i był dużą atrakcją dla odwiedzających. Mam nadzieję, że tak się stanie poprzez, przede wszystkim zmodernizowanie i zrewitalizowanie ul. Głębokiej. Chcemy ożywić to miejsce. Mówi się, że tam gdzie ludzie spacerują tam zaczyna się życie – kulturalne, społeczne, gospodarcze – przyznał w rozmowie z naszą redakcją Burmistrz Cieszyna Ryszard Macura.
Szlak świetlny, czyli jak tłumaczy włodarz, punkty świetlne wtopione w drogę będą prowadziły od ul. Głębokiej do ul. Dworcowej w Czeskim Cieszynie.
MSZ
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.