Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

2 miliony za kury. Ubojnia z naszego terenu oszukała kontrahentów

Powierzyli ubojni swój drób, ale pieniędzy za niego nie otrzymali. Kilkudziesięciu producentów brojlerów z południa Polski oskarża jedną z ubojni na naszym terenie, o niewypłacenie im należności.
W sumie może chodzić nawet o dwa miliony złotych. Postępowania prowadzą prokuratury w Opolu i Cieszynie. Rzecznik prokuratury Okręgowej w Bielsku - Białej, prok. Małgorzata Borkowska zaznacza jednak, że śledztwo jest w sprawie a nie przeciwko. Dotyczy ono oszustw, które mogłyby popełniona na szkodę różnych podmiotów gospodarczych i osób fizycznych,. Śledztwo się toczy, a jego celem jest ustalenie, czy mamy do czynienia z niedotrzymaniem warunków umowy cywilnej, czy też z karalnym oszustwem. Działania w tej sprawie prowadzi także cieszyńska policja.
 
Jak zaznacza rzecznik bielskiej prokuratury, nikt formalnie nie został jeszcze oskarżony. Jednak sprawa ciągnie się już od marca, a właściciele ferm drobiu, którzy zaufali zakładowi z naszego powiatu, mają zamrożone pieniądze. Dla wielu z nich te środki, które mieli otrzymać, to być albo nie być.
 
Prokurator Lidia Sieradzka, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Opolu również informuje o toczącym się postępowaniu w tej sprawie. Poszkodowanych, którzy zgłosili się do prokuratury Rejonowej w Opolu jest dziewięciu. Łączna szkoda, którą przyjęto wynosi ponad milion złotych. Są to kwoty od kilkunastu do ponad dwustu tysięcy złotych.
 
 
 
178 tysięcy złotych ubojnia winna jest Barbarze Sadowskiej. Jak mówi, wszystko na początku współpracy z firmą było w porządku. Sprzedawaliśmy brojlery do konkretnej ubojni, była to firma z adresem, telefonami. Przed ubojem był kontakt z logistyką, omawialiśmy numery transportów. Nie było to nic zawieszonego w próżni. Ubojnia korzystała ze środków unijnych, to wszystko nas upewniało, że to dobra firma i podnosiło jej wiarygodność. Jak dalej tłumaczy, wszystkie zapłaty początkowo odbywały się w ustalonych terminach. Jednak z czasem one się wydłużały. Jak komentuje Sadowska, taka była sytuacja na rynku, że większość ubojni z opóźnieniem regulowała zobowiązania. Jednak w ubiegłym roku, w lecie, pomimo wysyłki brojlerów do ubojni, faktury nie były już w ogóle płacone.
 
Również kontakt z ubojnią był coraz gorszy, aż w końcu zupełnie się stracił – dodaje Sadowska. Komornicy, którzy występowali w imieniu poszkodowanych wracali do nich z pustymi rękami tłumacząc, że firma... istnieje. Bo została zlikwidowana a w jej miejsce powstała inna – tłumaczy poszkodowana.
 
Sadowska ma też żal do prokuratury, że od roku sprawa nie posunęła się do przodu. Żyjemy w państwie prawa, tylko okazuje się, że dla zwykłych, szarych obywateli to prawo okazuje się być rarytasem. Pogodziłam się z tym, że tych pieniędzy nie odzyskam, ale chciałabym zobaczyć te osoby za kratkami – mówi rozgoryczona.
 
 
Prokuratura musi znaleźć dowody, czy w momencie przyjmowania tych brojlerów firma już wiedziała, że nie będzie w stanie za nie zapłacić i przyjmowała je tylko po to , żeby zaspokoić swoje potrzeby finansowe. Na tym polega przestępstwo wyłudzenia mienia - tłumaczy prokurator Lidia Sieradzka. Jej zdaniem, gdyby doszło do zamknięcia firmy i ponownego jej otwarcia przez właściciela, można by mówić o przestępstwie polegającym na ucieczce od płacenia długów, jednak opolska prokuratura w tej sprawie nie prowadzi postępowania. Proszę pytać o to w Bielsku – usłyszeliśmy od rzeczniczki w Opolu.
 
Sprawa jest na etapie weryfikowania podmiotów, które mogły zostać pokrzywdzone. W tej sprawie prokurator będzie powoływał w najbliższym czasie biegłego, jednak zaznaczam, nikomu jeszcze nie postawiliśmy zarzutów - dodaje prokurator Małgorzata Borkowska.
 
Próbowaliśmy zadzwonić pod numery telefonów znajdujące się pod internetowym adresem ubojni. Niestety, pod każdym z numerów sekretarka informowała, że jest to błędny numer.
 
 
Jan Bacza
źródło: OX.pl
dodał: JB

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: