Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

166 tys. dla Książnicy

Książnica Cieszyńska dostanie z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego 166 tysięcy na realizację projektu umożliwiającego archiwizację cennych dokumentów dotyczących regionu. To świetnia wiadomość dla regionalistów i nie tylko!

- Wśród 42 podmiotów, którym przyznano dotacje znalazła się także Książnica Cieszyńska, której projekt zatytułowany „Archiwalia Polskiego Towarzystwa Ludoznawczego – opracowanie, konserwacja, digitalizacja, udostępnienie. Etap IV” otrzymał dofinansowanie w kwocie 166 000 zł. Jest to druga najwyższa dotacja przyznana w tegorocznej edycji Programu „Kultura Cyfrowa” dla projektów, których czas realizacji nie przekracza jednego roku – cieszy się Krzysztof Szelong, Dyrektor Książnicy Cieszyńskiej.

Becenne dokumenty przeszłości

Dzięki środkom z Ministerstwa będzie można dokończyć rozpoczętą w 2021 digitalizację kolekcji „Archiwalia Polskiego Towarzystwa Ludoznawczego”. To niezwykle cenne źródła, obejmujące dokumenty i akta, utwory literackie i naukowe, korespondencję, ikonografię, nuty...

- Większość z nich jest merytorycznie i proweniencyjnie związana ze Śląskiem Cieszyńskim, stanowiąc jedną z najważniejszych baz źródłowych do badań nad historią i kulturą regionu. Kolekcja podzielona jest na 45 wiązek tematycznych, z których każda zawiera od kilkudziesięciu do kilkuset pojedynczych dokumentów lub grup dokumentów i obejmuje w sumie ponad 9 tys. jednostek – podaje Szelong.

 Zdigitalizowana kartoteka dostępna jest pod adresem: https://katalogi.kc-cieszyn.pl/.../archiwal.../katalog-aptl/

Setki tysięcy złotych, dziesiątki tysięcy dokumentów

Dzięki trzem projektom w latach 2021-2023 dofinansowanym z budżetu państwa kwotą w łącznej wysokości 239 550 zł, Książnica zdołała zdigitalizować 6 693 jednostki wchodzące w skład kolekcji Archiwaliów PTL (63 659 stron), spośród których 5 702 jednostki w postaci plików cyfrowych w formacie PDF Książnica udostępniła w swoim profilu w Śląskiej Bibliotece Cyfrowej: https://www.sbc.org.pl/dlibra/publication/545914

Jak informuje Dyrektor Książnicy Cieszyńskiej, w ramach tych projektów zakupiono też niezbędny sprzęt fotograficzny oraz serwer pamięci masowej i zestaw przenośnych dysków twardych.

 

NG/mat.pras.

 

źródło: ox.pl
dodał: NG

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: