Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

15 fotografii Franciszka Dzidy

15 fotografii to najnowszy film Amatorskiego Klubu Filmowego „Klaps”. Film wyreżyserował Franciszek Dzida, a w rolę główną wcielił się Piotr Machalica. Premiera filmu miała miejsce w niedzielę 21 lutego w Chybiu.

 - Nawet w Hollywood tak szybko nie kręci się filmów. 15 fotografii powstało zaledwie w 5 dni. Trzeba być szalonym, albo trzeba mieć pasję żeby się tego podjąć – mówi Rafał Cymorek, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Chybiu, producent filmu.

15 fotografii to film o dramatycznej próbie zatrzymania odchodzącej miłości i walce z przeznaczeniem. Jak mówi twórca  Ta historia może przydarzyć się każdemu bowiem jest mikrokosmosem ludzkiego losu …

Główny bohater Rudek Szczygieł wtłoczony w niezbyt atrakcyjne ale stabilne ramy codziennego życia, nagle zostaje postawiony przed wyjątkowej wagi życiową próbą. Rozpaczliwie stara się odnaleźć w nowej sytuacji, chociaż relacje z których zbudowane jest jego małżeństwo, jeszcze dodatkowo komplikują rozwiązanie problemu.

Reżyser Franciszek Dzida – pochodzący z Chybia najbardziej znany filmowiec amator w Polsce całą historię osadził w miejscowych realiach. Jest wiec upadająca cukrownia, w której pracuje główny bohater i urokliwe pejzaże „żabiego kraju”.

- Staraliśmy się przez cały rok powstawania, aby film był jak najlepszy.  „15 fotografii” nie powstałoby gdyby nie nasi przyjaciele i sponsorzy. Chcę im za to gorąco podziękować, za pasję i zaangażowanie – mówił podczas premiery Franciszek Dzida. A w całym przedsięwzięciu nie brakowało znanych nazwisk. W główną rolę wcielili się znani aktorzy – Piotr Machalica, Agata Ochota – Hutyra, Katarzyna Litwin, Marek Litweka. Gościnnie wystąpiła również mezzosopranistka Izabela Kopeć pochodząca ze Strumienia. W dzieło włączyła się również Akademia Techniczno – Humanistyczna z Bielska Białej, Roman Gutek – twórca festiwalu Era Nowe Horyzonty, Urząd Gminy w Chybiu i wielu innych przyjaciół bez których film nie mógłby powstać. 

Prócz premiery w Chybiu projekcja filmu odbyła się również w Bielsku Białej. – Może w przyszłości uda się wydać film do użytku domowego, wtedy "15 fotografii" będzie można obejrzeć też w domowym zaciszu – dodał Franciszek Dzida.

Dorota Kochman

 

źródło: ox.pl
dodał: DK

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: