Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

106 lat... to jest wiek!

Podstawą długowieczności jest dobry humor – tak twierdzi Gabriel Miksa, który w akcie urodzenia ma wpisany rok 1904! Dziś kończy 106 lat i jest najstarszym mieszkańcem Czeskiego Cieszyna.

Najstarszym mieszkańcem Czeskiego Cieszyna jest Gabriel Miksa. Górnik, który w Karwińskich kopalniach przepracował 40 lat, obchodzi dzisiaj (8 września 2010) swoje 106 urodziny. Przeżył o jeden rok dotychczasową rekordzistkę zaolziańskiego grodu.
Gabriel Miksa dożył tak sędziwego wieku, mimo iż w młodości doświadczył biedy i głodu. Wczesne dzieciństwo upłynęło panu Gabrielowi podczas pierwszej Wojny światowej oraz światowego kryzysu. Pracę na kopani rozpoczął w wieku 15. lat i przepracował na niej dokładnie czterdzieści lat i jeden dzień – Pamiętam biedę w górniczych rodzinach na początku ubiegłego wieku. Z bratem spaliśmy pod jednym płaszczem. Z codziennego jedzenia zasmażanej kapusty i ziemniaków robiło mi niedobrze. Na długą „szychtę” na dół, nie dało się jednak iść z pustym żołądkiem, więc jedliśmy to, co było. Mięso to był posiłek naprawdę świąteczny - wspomina solenizant. Obecnie pan Gabriel bardzo lubi słodycze, ale wśród jego ulubionych posiłków są potrawy śląskiej kuchni. –„Stryki, amolety a domowy wórszt, to je moje. To mi prziniesióm, jak mi chcóm zrobić radość“ – zwierza się jubilat.

[PL]
 

źródło: ox.pl
dodał: CR

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: